Defineciler Buldu, Şimdi Bütün Dünya Konuşuyor

1372

Kaçak define kazılarında ortaya çıkan ve Romalı aristokratlara ait olduğu belirlenen Kahramanmaraş mozaikleri, düzenlenen uluslararası sempozyumla görücüye çıktı.

Türkiye’de son yıllarda yapılan en önemli tarihi keşiflerden biri olan Germenicia Antik Kenti, dünyaya açılıyor. Kaçak define kazılarında ortaya çıkan ve Romalı aristokratlara ait olduğu tahmin edilen Germenicia Antik Kenti Yamaç Villaları’nın taban mozaikleri, otoritelerin katıldığı sempozyumda görücüye çıktı.

5. Uluslararası Türkiye Mozaik Corpus’u Sempozyumu 28-30 Haziran tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta yapıldı. Dünya otoriteleri, 2007 yılında yöre sakinlerinin ev tadilatları ve definecilerin kaçak kazıları sonrası bulunan ve keşfi büyük heyecan yaratan Germenicia Antik Kenti Yamaç Villaları’nın taban mozaiklerinin dünya literatürüne girmesi amacıyla bir araya geldi. Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları Merkezi tarafından organize edilen, Kahramanmaraş Valiliği himayesinde ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilen sempozyuma 31’i yabancı 92 akademisyen katıldı. Aralarında Dünya Mozaik Araştırmaları Merkezi (AIEMA) Başkan Vekili Prof. Dr. Jean Pierre Darmon ve Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in de yer aldığı uzmanlar kazı alanlarını gezerek, mozaikleri yerinde inceledi.

ZEUGMA MOZAİKLERİYLE YARIŞIR ESERLER

Kaliteleri ve ikonografileri açısından Zeugma mozaikleri ile yarışacak nitelikte olduğu belirtilen Germanicia kenti, şehir merkezinden başlayarak Karamaraş semtine kadar 146 hektarlık geniş bir alana yayılıyor. Kentin kalıntılarının bulunduğu Dulkadiroğlu, Bağlarbaşı, Namık Kemal ve Şeyhadil mahalleleri, bu kapsamda 3. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi. 2010 yılında başlatılan kurtarma kazılarında bir bölümü gün yüzüne çıkarılan antik kentteki kazılar tamamlandığında Türkiye’nin en büyük açık hava müzelerinden biri olacağı tahmin ediliyor.

BİLİNEN EN FARKLI MOZAİK ‘HOROZ’ FİGÜRÜ

10 desimetrekareye düşen mozaik taşı sayısı yaklaşık 15-20 tane olan mozaik tabakalarındaki özenli işçilik, tasvirlerdeki desen, konu ve ikonografi çeşitliliği mozaik tabalarının özgün bir karakter taşıdığını gösteriyor. MS 4. ve 5. yüzyıla ait bir Roma kenti olduğu ve sakinlerinin yüksek mevkili aristokratlar olduğu anlaşılan Germenicia, Kahramanmaraş’ı dünyanın en önemli mozaik merkezlerinden biri haline getirecek. Her birinde yaklaşık 15-20 oda bulunan 100 adet villanın olduğu tahmin edilen antik kentin taban mozaikleri, dönemin sosyal ve kültürel hayatı hakkında önemli ipuçları veriyor. İnsan, hayvan ve bitki figürlerinin çok gerçekçi şekilde resmedildiği mozaikler arasında bulunan ‘horoz’ figürünün ise günümüzde bilinen mozaikler arasında karşılaşılmamış, benzersiz bir yapıya sahip olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi olacak

Sempozyum bitiminde konuştuğumuz Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Mustafa Şahin de yerinde yaptıkları gözlemlemelere göre mozaiklerin kalite, teknik ve kullanılan malzeme açısından benzerleriyle yarıştığını belirterek, ‘Sanatsal açıdan Türkiye’nin en kaliteli mozaiklerine yenileri eklenmiştir’ diye konuştu. Hedeflerinin Kahramanmaraş’a yeni bir kimlik kazandırmak olduğunu söyleyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

Bugüne kadar yapılan kazılar bilimsel inceleme amaçlı değildi. Kurtarma kazılarıydı. O yüzden kesin bilgiler elimizde yok. Ancak bu kadar büyük bir alana yayılmış olması önemli. Şu anda buz dağının ucunu görüyoruz.

İleride yapılacak bilimsel kazılarda daha sağlıklı verilere ulaşılabilir. Bunun için de Bu alanın Bakanlar Kurulu kararlı bir kazı alanı haline getirilmesi gerekiyor. Bunun için biz de elimizden geleni yapmaya hazırız.Kahramanmaraş’ın diğer illerden fazlaca bir şansı var. Mesela, Zeugma’daki mozaikler bulundukları yerden alınarak duvarların arkasına hapsedildi. Ama Kahramanmaraş’taki mozaikler bulundukları yerde sergilenebilir. Böylece burası Türkiye’nin en büyük açık hava arkeoloji müzesi olabilir.’

Kahramanmaraş kültür kenti oluyor

Sempozyumun açılışında konuşan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, mozaik potansiyelinin turizmine yeni bir yön verebilecek potansiyelde olduğunu belirterek, ‘Antik alanın şehrimizde bulunmuş olması, bu mozaiklerin insanlığın ortak mirası olmasına mani değildir. Bize emanet edilen bu eserleri, incitmeden ortaya çıkarmak, gerçek bilimsel çalışmalarla tanımlamak, araştırmacıların ve meraklıların hizmetine sunmak, gelecek nesillere aktarmak görevimizdir’ diye konuştu. ‘Mozaiklerle başlayan bu süreçte Kahramanmaraş, sahip olduğu diğer tarihi eserler ve kültür varlıkları ile birlikte bir tarih ve kültür kenti olarak daha fazla anılır ve ziyaret edilir hale gelecektir’ diyen Vali Kocatepe konunun hassasiyetine de dikkat çekti.

03.07.2011 Akşam