Kibyra‘da 10 Bin Kişilik Antik Tiyatro Gün Işığına Çıkarıldı

1030

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Şükrü Özdoğru, çalışmaların sürdürüldüğü Kibyra antik kentinde tiyatronun gün ışığına çıkarıldığını bildirdi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Şükrü Özdoğru ve kazı ekibi Kibyra antik kentinde tiyatronun günışığına çıkardı.Yrd.Doç.Dr. Özdoğru,. “Ekibimizle birlikte tarihe tanıklık ediyoruz. Aspendos ve Side antik tiyatrolarına rakip olan Kibyra antik tiyatro 10 bin kişi kapasiteli. Çalışmalarımızı 30 işçi ve 5 farklı üniversiteden gelen 30 kişi olmak üzere 60 kişilik bir ekiple sürdürüyoruz. Pamukkale, Aydın Adnan Menderes, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Trakya ve 9 Eylül Üniversitelerinden öğrencilerimiz bu kazıya destek vermektedir. Günde 14 römork toprak çıkartıyoruz. Zor şartlarda çalışmaktayız. Antik tiyatronun önemli bir özelliği ise ‘özel koltuklar’. Her taş sütün üzerinde isimlerin kazındığı seçkin izleyici oturma alanları bulunuyor. Bunu da ilk kez tespit ettik” diye konuştu

Kibyra antik kentinin çok büyük bir alanda yerleşim bölgesi olduğu ifade eder Yrd.Doç.Dr. Özdoğru, “Kazılarımızda bugün sadece kamusal alanların ortaya çıkarılmasına tanıklık ediyoruz. Bu kazılar 10 yıllık bir planın başlangıcıdır. Koca bir bölgenin ortaya çıkarılmasından söz ediyoruz. Bu eserleri bekçi korumaz. Bilinçli toplum koruyacaktır. Bu konuda Gölhisar halkının inanılmaz desteğini görmekteyiz” diye konuştu.

Burdur’un Gölhisar ilçesinde ‘Taş Müze’ oluşmasını sağlamak istediklerini de sözlerine ekleyen Yrd.Doç.Dr.Özdoğru, “Gölhisar bölgesi inanılmaz büyük bir bölgeye yayılmış antik kent havzasıdır. Bunu fırsata dönüştürmek gerekiyor. İnanıyorum ki gelecek yıllarda bu bölge hem yerleşim hem de tarihi bölge olma özelliği ile çok daha yoğun günler yaşayacaktır” dedi.

04.07.2011 Haber 3