8500 Yıllık Tarihe “Amazon” Eli

1015

İzmir’de yerleşik insan yaşamının en az 8500 yıllık olduğunu kanıtlayan eserlerin çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nde yaz dönemi kazıları başladı. Bornova Belediyesi’nin maddi ve manevi tüm desteği verdiği kazılarda bu yıl 27’si Arkeoloji Bölümü öğrencisi olmak üzere toplam 50 kişi çalışacak. Bu yıl çalışmalar katılanların yüzde 90’nın bayan olması, “8500 yıllık tarihe Amazonların eli değiyor” esprilerinin yapılmasına neden oldu.

Yeşilova Höyüğü’ndeki yaz dönemi çalışmalarına ilk kazmayı Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır vurdu. Başarılı bir dönem geçirilmesini dileyen Sındır, “Bizim burası için bir Zaman Yolculuğu projemiz var. Aslında siz de burada her an bir zaman yolculuğu yaşıyorsunuz. Çıkardığınız buluntularla bizi de o zamanlara götürüyorsunuz. Sizin gayretiniz Bornova, İzmir, Türkiye ve hatta dünya tarihi ile kültürüne büyük katkı sağlıyor. Biz, belediye olarak buradaki çalışmalara her türlü yardımı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Uygulayacağımız Ziyaretçi Merkezi Projesi ile İzmirlileri 8500 yıl öncesine adeta yaşatarak götüreceğiz” dedi.

Kazı Heyeti Başkanı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Zafer Derin de şöyle konuştu: “Bu yıl burada görev yapan arkadaşlarımızın yüzde 90’ınını bayanlar oluşturuyor. O yüzden biz kendi aramızda “Yeşilova Höyüğü’ne Amazonların eli değecek”, esprisi yapıyoruz. Gerçekten de bayanlar nakış işler gibi alanda çalışıyor ve çok hassas eserlerin çıkarılmasını sağlıyor. Bu yıl temel amacımız görsel açıdan önem arz eden mimari kalıntılar bulmaktır. Çalışmalarımızda Bornova Belediye Başkanımız Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın büyük desteğini görüyoruz. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.”

05.07.2011 Haber Ekspres