Roma Dönemine Ait 2 Bronz Heykel Kolu Bulundu

1467

Mersin’in Tarsus ilçesinde, 1857 yılında inşa edilen ve Türkiye’deki tek peygamber kabrinin bulunduğu Makam Camisi’ndeki kurtarma kazısı çalışmalarında, Roma dönemine ait 2 bronz heykel kolu bulunduğu bildirildi. Tarsus Müze Müdürü Mehmet Çavuş, MÖ 4-5’inci yüzyıllarda yaşayan Danyal Peygamber’in kabrinin bulunduğu Makam Camisi’nde geçen yıl başlatılan kurtarma kazısının devam ettiğini belirtti.

Mersin’in Tarsus ilçesinde, 1857 yılında inşa edilen ve Türkiye’deki tek peygamber kabrinin bulunduğu Makam Camisi’ndeki kurtarma kazısı çalışmaları kapsamında, Roma dönemine ait 2 adet bronz heykel kolu bulunduğu bildirildi.

Tarsus Müze Müdürü Mehmet Çavuş, MÖ 4-5’inci yüzyıllarda yaşayan Danyal Peygamber’in kabrinin bulunduğu Makam Camisi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izinle geçen yıl başlatılan kurtarma kazısının devam ettiğini belirtti.

Çavuş, 1 milyon 350 bin lira bedelle ihale edilen ve yüzde 95’i Mersin İl Özel İdare tarafından karşılanan kurtarma kazısı sırasında Türkiye’deki tek peygamber kabrinin bulunduğu Makam Camisi’nde Roma dönemine ait 2 adet bronz heykel kolu bulunduğunu bildirdi.

Bronz heykel kolu üzerinde konservasyon (resim, heykel gibi sanat eserlerinin nesiller boyu özelliklerini kaybetmeyecek şekilde korunması işi) ve restorasyon çalışması yapılacağını ifade eden Çavuş, bu amaçla Bakanlıktan uzman eleman isteyeceklerini söyledi.

Müze Müdürü Çavuş, camideki arkeolojik çalışmaların kısa bir süre sonra tamamlanacağını ve daha sonra ortaya çıkarılan malzemelerin restorasyonuna geçileceğini belirterek, “Yıl sonuna kadar tamamlanmayı planladığımız restorasyon çalışmalarından sonra da ışıklandırılıp, çevre düzenlemesi yapılarak Makam-ı Danyal Camisi’ni yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine hazır hale getirileceğiz” dedi.

Çavuş, Makam-ı Danyal Camisi’nde bugüne kadar yapılan çalışmaları da anımsatarak, şöyle devam etti:

“Makam-ı Danyal Camisi’ndeki çalışmalar 2006 yılında, caminin abdest alma bölümünün inşaatı sırasında Danyal peygamberin türbesinin ortaya çıkarılmasıyla başladı. Cami zemininden 6.5 metre derinlikte Danyal Peygamberin mezarının muhafazası olan Horasan mozaiğine ulaşılarak çevresinde düzenleme yapılıp koruma altına alındı. Cami için Mersin Valiliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tarsus Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından uygulama projesi hazırlandı.

Türkiye’deki ilk peygamber mezarı olan Danyal Peygamberin mezarının bulunduğu Makam Camisinin uygulama projesinin ihalesi geçen yıl yapılarak kurtarma kazısı başlatıldı. 1 milyon 350 bin TL ihale bedeliyle gerçekleştirilen kurtarma kazısı kapsamında birisi 10-12’nci yüzyıla, diğerleri 1800’lü yıllara ait olmak üzere 36 bireye ait kemikler buldu. Bu kemikleri incelettikten sonra alana defnettik.

Mevcut türbe yapısının kuzeyinde bulunan ve türbeyle bağlantılı dini bir mekanla anıtsal bir yolu ortaya çıkardık. Roma dönemine ait bu yol sert kalker taşından yapılmış. Yolun batısında mezarların altında kalan havuz ve kanallarla bağlantılı su sistemi bulundu.”

-DANYAL PEYGAMBER’İN ÖYKÜSÜ-

Kendisine kitap indirilmeyen, MÖ 4-5’inci yüzyıllarda yaşayan Danyal peygamber, MÖ 606’da çocuk olduğu halde esir edilerek İsrailoğulları ile beraber Babil’e gönderildi. II. Babil Kralı Nebukadnesar (MÖ 605-562) zamanında yaşadığı belirtilen Hz. Danyal’dan, “Yahudiler;i, Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış peygamber” olarak da söz ediliyor.

Rivayete göre, Nebukadnesar rüyasında İsmailoğulları’ndan gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını öğrenir. Bunun üzerine İsmailoğulları’ndan doğan erkek çocukların öldürülmesini emreder. Hz. Danyal doğunca, ailesi onu dağ başında bir mağaraya bırakır. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan himayesinde büyüyen Danyal, delikanlı olunca kavminin arasına karışır. Bir kıtlık yılında Tarsus’a davet edilen Danyal Peygamber’in, Tarsus’a gelmesiyle bolluk meydana gelir, bu nedenle de Babil’e geri gönderilmez. Danyal Peygamber, ölünce de Tarsus’ta şimdiki Makam Camisi’nin bulunduğu yere gömülür.

Hz. Ömer devrinde Tarsus fethedildiği zaman Danyal Peygamber’in mezarı açtırılır, burada büyük bir lahit içerisinde altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı, gayet uzun boylu bir kişiye ait ceset bulunur. Başından geçen maceraların sembolü olarak iki aslan tarafından yalanan genç bir çocuk figürünün bulunduğu bir yüzüğe rastlanır. Bunun üzerine Hz. Ömer, Danyal Peygamber’in cesedinin, Yahudiler tarafından çalınmasını önlemek için daha derine defnettirir ve kimi kaynaklara göre bereket için üzerinden de Berdan Nehri’nden gelen bir çay suyunu geçirtir.

07.07.2011 Türkiye