8200 Yıllık Mühür Bulundu

1535

İzmir’in en eski yerleşim alanı olan Yeşilova Höyüğü’nde 6. sezon kazı çalışmalarının başladığı bildirildi.

Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 Temmuzda başlayan kazların Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini, çeşitli üniversitelerin arkeoloji bölümü öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 50 kişilik kazı heyetinin çalışma yaptığını söyledi.

Kazılarda Neolitik çağın son dönemine ait yapıların önemli kısmını açığa çıkarmayı amaçladıklarını belirten Derin, şu bilgileri verdi:

”Yeşilova Höyüğü’nde 6. sezon kazı çalışmaları, aralarında çok sayıda üniversite öğrencisinin de bulunduğu kalabalık bir ekiple başladı. Bu sezon çalışmalarında Neolitik dönemin önemli mimarı kalıntılarını ortaya çıkarmak ve Yeşilova Höyüğü’nü görsel yönden zenginleştirmeyi amaçlıyoruz. Daha çok insanın izleyeceği, anlayacağı mimari kalıntıları görebileceği bir kazı alanı yaratmayı amaçlıyoruz. Höyük kazı çalışmaları yavaş ilerleyen kazı çalışmalarıdır. Toprağın hemen 1 metre altında kazı yaptığımız için son derece hassas çalışmak gerekiyor. Bu yıl kazı ekibinin yüzde 80’i bayanlardan oluşuyor, bayanların hassas elleri ile ince narin bir şekilde özen gösterilerek İzmir’in geçmişi gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bornova Belediyesi başta olmak üzere sağlanan maddi katkıların el verdiği ölçüde çalışmalarımızı Eylül ayı sonuna kadar devam ettirmeyi amaçlıyoruz.”

Kazılarla İzmir’in geçmişine bir yolculuk yaptıklarını, 6. sezon yolculuğunda ilginç buluntular elde edeceklerine inandıklarını anlatan Zafer Derin, sözlerine şöyle devam etti:

”Kazı çalışmaları süresince İzmir kent kültürünün açığa çıkarılmasına katkı sağlayacak buluntular elde etmeyi hedefliyoruz. Hem İzmir, hem Avrupa, hem de dünya kültürel mirası açısından yeni bulgular kazanacağımızı düşünüyoruz. Kazılarımıza büyük destek veren Bornova Belediyesi ile sürdürdüğümüz Zaman Yolculuğu Projemiz var, 2 yıldır devam ediyor, bu yıl da devam edecek.

Kazı öncesinde talihsiz bir olay yaşadık, öğrencilere o dönem yaşamını anlatmaya çalıştığımız binalar yandı. Ancak belediye o yapıları en kısa sürede yenileyeceğini söyledi. Gelen öğrencilerimize yine o dönem yaşamını bire bir gösterebileceğiz. En kısa zamanda eğitim çalışmalarını zenginleştirerek sürdüreceğiz. Ayrıca Bornova Belediyesi’nin projesini hazırladığı Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Projesi’ni yaşama geçirmeye çalışacağız. Bürokratik işlemler bitmek üzere ve en kısa zamanda temelini atacağız. Belediyenin ödenekleri mevcut. Bu proje kazı evi, sergi binası ve neolitik köyden oluşan bir kompleksten oluşuyor. Böyle bir merkezi de kent kültürüne katmayı hedefliyoruz. Bu bizim çalışmalarımızı da rahatlatacak. Kazı alanını gezen ziyaretçiler bilimsel çalışmanın nasıl yapıldığını görecekler, kazıları izleyebilecekler ve çıkan eserleri inceleyebilecekler.”

Kazılarda bugüne kadar yaklaşık 800 eserin İzmir Arkeoloji Müzesi’ne kazandırıldığını, bu eserlerin bir kısmının ilk defa bu yıl sergilendiğini belirten Derin, kazı heyeti olarak bundan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Daha çok eserin sergilenmesini hedeflediklerini ifade eden Derin, ”Daha çok eserin sergileneceği müzelerin oluşturulması, çıkan eserlerin halkın, turistlerin görmesi, temel hedefimiz bu” dedi.

8.200 YILLIK MÜHÜR

Yeşilova Höyüğü kazılarında bir çok ilginç eserlerin çıkarıldığını anlatan Derin, en ilginç buluntulardan birinin 8 bin 200 yıllık mühür olduğunu ifade etti.

Kazılarda çok sayıda mühür bulunduğunu, bunun da organize bir topluluğun yaşadığının bir göstergesi olduğunu dile getiren Demir, ”Geçen yıl günlük yaşamla ilgili bazı bulgular açığa çıkmıştı. Bu yıl da bu tür eserleri ortaya çıkaracağız. Pişmiş toprak kilden yapılma fırça sapları bulduk, bunlar duvarları boyamak için kullanılmış. O dönem insanı tarafından kullanılan eşyaları ortaya çıkarmayı, buradaki yaşamı anlamayı, o insanların nasıl hangi çevre koşullarında yaşadıklarını anlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

08.07.2011 Sabah