Enez’de Eski Limanlar Araştırılacak

921

Edirne’nin Enez ilçesinde 40 yıldır süren arkeolojik kazı çalışmalarının, eski limanların araştırılmasıyla devam edeceği bildirildi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü emekli öğretim üyesi ve Enez Arkeolojik Kazı Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Enez’de 1971 yılından bu yana sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarının bu yılki bölümünün Avusturyalı ve Alman bilim adamlarının da katılımı yarın başlayacağını söyledi.

Bu yılki kazıların 30 kişilik bir ekiple Kral Kızı mevkisindeki Bazilika, Kale ve ilçe girişindeki Nekropel alanında devam edeceğini ifade eden Başaran, Enez’de bulunan Lagün Göllerinde su altı arkeojeofizik ön kazı çalışmasıyla da eski limanların yapılarının araştırmasına başlanacaklarını bildirdi.

Enez’in Türkiye arkeolojisi için çok önemli bir bölge olduğunu vurgulayan Başaran, şöyle devam etti:

“Ege, Batı Anadolu ve Yunanistan arasındaki geçiş yolu üzerinde yer alan Enez’de, bütün bölgelerin kültürlerini bulmak mümkün. Enez antik çağda çok zenginleşmiş bir kent olarak karşımızda duruyor. 40 yıldan bu yana süren kazılarda Enez’in o dönemlerde diğer kentlerle yaptığı ticareti gösteren anfora damgalı çok sayıda kulplar ele geçirildi. Bunlar çeşitli şehir ve firmalara ait anfora kulplarıdır. ”

-ÇİFTE LİMANLI ANTİK KENT-

Antik liman olan Dalyan ve Taşaltı Gölleri’nin 1. derece doğal sit alanı kapsamında olduğunu ve koruma altında bulunduğu için bugüne kadar bilimsel su altı arkeolojik araştırmalarının henüz yapılmadığını vurgulayan Başaran, Enez’in eski çağda Taşoz Boğazı’ndan Çanakkale Boğazı’na kadar olan Kuzey Ege kıyılarında tek korunaklı liman kenti olduğunu anımsattı.

O tarihlerde Enez’in bölgenin şehirleri arasında büyük bir önem taşıdığını ve “çifte limanlı” antik kent olarak tanımlandığını anlatan Başaran, kuruluşunda deniz kenarında bulunan Enez’in bugün 4 kilometre içeride kaldığını ifade etti.

Başaran, şunları kaydetti:

“Kentin kuruluşundan (MÖ 7’nci yüzyıl) 19. yüzyıla kadar kullanılmış olan Enez limanları, Meriç Nehri’nin yüzyıllar boyunca alüvyon sürükleyerek ağzını doldurmasıyla bugün kullanılmaz hale gelmiştir. Kentin güneyinde yer alan Dalyan Gölü ile doğusundaki Taşaltı Lagün Gölü, 19. yüzyıldan itibaren sığlaşmış, gemilerin içeri girmelerine imkan vermekten uzak kalmıştır. ”

-Enez’İN TARİHİ-

Alınan bilgiye göre, Traklar’ın iskan yeri Enez’in tarihi MÖ 3000’e kadar uzanıyor. Ainos adını taşıyan ve adı Homeros Destanı’nda da geçen Enez, birçok ülkenin hakimiyeti altında yaşamını sürdürdü.

Son olarak Cenovalı Gattelusi ve Deorea ailelerinin hakim olduğu Enez’i, 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından, Has Yunus Bey Osmanlı topraklarına kattı.

10.07.2011 haberler.com