Zeugma’da Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

816

Gaziantep’in Nizip İlçesi’ndeki antik Zeugma Antik Kenti’nde, kazı ve kurtarma çalışmaları sürüyor.

Kazı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Kutalmış Görkay, 23 Haziran’da başlayan çalışmalar hakkında gazetecilere değerlendirme yaptı. Eylül ayına kadar sürecek dönemde 2007’de ortaya çıkarılan Muzolar Evi’ndeki çalışmalara devam edileceğini, daha önce bu bölgede güzel tarihi eserlere rastladıklarını belirten Doç. Dr. Görkay, ayrıca kamulaştırılması tamamlanan agorada çalışma yürüteceklerini kaydetti.

Bu yıl da bütçelerinin büyük bir kısmının kendilerine her konuda destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Görkay, “Bu sayede, aktarılan bütçeyle 2005 yılından bu yana çalışmalara sezon başlarında devam ediyoruz. Bunun dışında Dionysos ve Danae evlerini koruyacak ‘korugan’ müze tamamlandı. Müze sayesinde Zeugma’ya gelen turist sayısının arttığını görüyoruz. Yapılacak çalışmalarla Zeugma bir Ören yeri statüsüne geçiyor ve böyle olunca turistlerin sayısının daha çok artacağını tahmin ediyoruz. Şu an için 55 kişilik bir ekiple çalışmalarımıza Eylül ayına kadar devam edeceğiz. Bu yıl kazı çalışmalarına Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden öğrenciler ve öğretim üyelerinin yanı sıra Almanya ve İngiltere’den araştırmacı ve öğrenciler katılıyor” dedi.

Açık hava müzesine dönüştürülmesi hedeflenen Zeugma Antik Kenti’nde, Bakanlar Kurulu’nun 2005’de aldığı kararla Doç. Dr. Kutalmış Görkay başkanlığındaki heyet tarafından kazıları başlatılmıştı.

ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti, M.Ö 300’de Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” adıyla kuruldu. Romalı komutan Pompeius, M.Ö 64’de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos’a verdi.

Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, M.Ö 31’den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğu’na bağlandı ve ”köprü”, ”geçit” anlamına gelen ”Zeugma” adını aldı.

Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, M.S 256’da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkıldı.

GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı’nda su tutulmaya başlanmasıyla Türk ve yabancılardan oluşan ekipler tarafından antik kentin sular altında kalacak bölümlerinde yoğun kurtarma kazıları yapıldı.

Kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan ve her birinin bir şaheser olduğu ifade edilen mozaikler, duvar resimleri, Mars Heykeli ve Kil Mühür Baskı Koleksiyonu, ilk önce Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne taşındı ve ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

Zeugma’da ortaya çıkarılan tarihi eserler, şimdi ise dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak inşa edilen Zeugma Mozaik Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Açık hava müzesine dönüştürülmesi hedeflenen Zeugma Antik Kenti’nde, Bakanlar Kurulunun 2005 yılında aldığı karar kapsamında, Doç. Dr. Kutalmış Görkay başkanlığındaki kazı çalışmaları devam ediyor.

11.07.2011 Gaziantep Güncel Gazetesi