Lagina Antik Kenti’nde Kazı Çalışmaları Başladı

1000

Muğla’nın Yatağan İlçesi Turgut Beldesinde bulunan 3 bin yıllık Lagina antik kentinde kazı çalışmaları başladı.

Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, yaptığı açıklamada, büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalarda, gün yüzüne çıkarılan tarihi eserlerin laboratuvar çalışmalarının ardından parçalarının birleştirilerek eski haline getirildiğini söyledi.

Lagina antik kenti ve çevresinde tespit edilen kalıntılara göre bölgedeki yerleşimlerin M.Ö. 3. bine kadar uzandığını belirten Tırpan, ”Burada yaşayan halk ise bölgeye ismini veren ve Anadolu’nun yerli halkı olan Karialılardır. Yarbaşı mevkinde ele geçen Eski Tunç Dönemi mezarlarından sonra, bölgedeki en erken buluntular Submiken Dönemi’ne aittir. Lagina çevresinde M.Ö. 8. yüzyıldan itibaren küçük yerleşimler büyümeye ve yeni yerleşimlerin sayıları artmaya başlamıştır. Bu gelişimin bir sonucu olarak kutsal alanlar da imar edilip anıtsal büyük yapılar inşa edilmiştir. Hekate Kutsal alanı içerisinde ele geçen ve Bodrum Müzesine teslim edildiği belirtilen buluntulara göre, Lagina Hekate kutsal alanın tarihinin Geometrik Döneme kadar gittiği anlaşılmaktadır” dedi.

Tırpan, bu yıl sürdürülen kazı çalışmalarının Selçuk Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi’nden katılan 45 öğrenci ve 18 işçi ile yürütüldüğüne işaret ederek, ”Kazı ekibine önümüzdeki günlerde İtalyan ve Alman öğrenci ve öğretim görevlileri de katılacak. Kazı ekibinde görev yapan öğrencilerimiz 40 derece sıcakta iğne ile kuyu kazarcasına titiz bir çalışma ile tarihimizi gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Lagina antik kentinde bir taraftan temizlik çalışması yaparken bir taraftan da kazı çalışmalarımız devam ediyor. Kazılarda bir sezonda yaklaşık 2 bin civarında tarihi eser çıkıyor. Şu ana kadar Roma, Helenistik ve Erken Bizans dönemlerine ait aralarında 2000 yıllık Tanrı Dionysos’a ait heykel başı, pişmiş toprak kaplar, erken döneme ait sikkeler, Hekate Kutsal Alanına ait yeni mermer bloklar bulduk” diye konuştu.

Ahmet Tırpan, bu yıl yürütülecek kazı çalışmalarının Antik kentin kuzeyindeki Agora Çarşısı bölgesinde sürdürüleceğini ifade etti.

12.07.2011 Star Gazetesi