Parion Antik Kenti’nde Yağ Kandili Bulundu

2439

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde bulunan Parion Antik Kentindeki kazılarda, M.S 2. Yüzyıl Roma dönemine ait olduğu bildirilen, ön kısmında tiyatro maskı ve üzerinde yanık izleri olan yağ kandili bulundu.

Kazı başkanı ve Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran, yaptığı açıklamada, yağ kandilinin, tiyatro bölgesindeki kazılarda bulunduğunu söyledi.

Bronz döküm sapı ve ön kısmında da tiyatro maskı bulunan yağ kandilinin, bölgede az rastlanılan kaliteli bir işçilikle yapıldığını belirten Başaran, ”M.S 2. Yüzyıl Roma dönemine ait kandilin üzerindeki figürden anlaşıldığı üzere, tiyatrodaki sanatçıları temsil eden maskı o dönemdeki tiyatrocular yüzlerine takarak alttan seslendirme yapıyorlar. O nedenle ses çıksın diye ağız açık bırakılıyor” dedi.

Başaran, daha önce tiyatro bölgesindeki kazılar sırasında çıkarılan friz parçalarına yeni örneklerin eklendiğini, tiyatronun ön yüzündeki ana sahnenin kendiliğinden ortaya çıktığını, frizin yavaş yavaş tamamlanmaya başladığını ifade ederek, ”Frizde temsili olarak Yunan mitolojisinde yer altı tanrısı Hades, karısı Persophone’yi yer altı dünyasına götürüyor. Hades’in Persophone’yi kaçırması, buna yardımcı olan diğer tanrılar Afrodit, Artemis, Athena’nın gözü önünde oluyor. Roma dönemini aydınlatan bu sahnelere lahitler üzerinde rastlıyoruz” diye konuştu.

Kazılar sırasında 2005 yılından bu yana on üçüncü taş mezarın açıldığını dile getiren Başaran, nekropol bölgesinde, M.S. 2.yüzyıla ait mezarda unverteryumla alavastron kap bulunduğunu, kabın koku kabı olarak kullanıldığını, asıl mezarın kapağının oyulup tahrip edilerek kemiklerin bir yana itildiğini ve mezarın ikinci kez kullanıldığını belirlediklerini sözlerine ekledi.

12.07.2011 Star Gazetesi