Roma Tiyatrosunda Kazılar Başlıyor

910

Uzun süredir polemik konusu olan Roma Tiyatrosu kazı çalışmaları start alıyor. Bu çalışma ile ilgili olarak Bursa Vali yardımcısı Adnan Kayık, Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Gedik, U.Ü. Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, İznik Müze Müdürü Mehmet Yıldız ve Araştırma Görevlisi Ahmet Ali Altın Roma Tiyatrosunda incelemelerde bulundular.

İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Gedik “ Gerekli izinlerin alınıp ve kazı ekiplerin oluşturulduğunu çalışma grupları için yapılacak ihale sonucunda çalışmalara başlanacağını söyledi.

Kazı başkanı ilçe Müze Müdür Vekili Mehmet Yıldız, U.Ü. Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Doc. Dr. İbrahim Hakan Mert, Doç. Dr. Arzu Öztürk, Öğretim Görevlisi Dr. Derya Şahin, Öğretim Görevlisi Reyhan Şahin, Araştırma Görevlisi A. Ali Altın ve 20 kişiden oluşan öğrenci ekibinden oluşan ekip, yakın zamanda çalışmalarına başlayacak. İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz yaptığı açıklamada “İznik Belediyesi olarak Roma tiyatrosunun ayağa kalkması için elimizden gelen yardımı yapacağız” dedi.

12.07.2011 iznik.gen.tr