Oluz Höyük Kazısı’nde Önemli Buluş

1082

Amasya’da 4 yıldır sürdürülen Oluz Höyük kazılarını sürdüren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şevket Dönmez, ”Bu yıl Oluz Höyük kazısında ortaya çıkan Kral Yolu üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız” dedi.

Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amasya’nın Tokluca köyü yakınlarında 2007’de başlatılan kazıların bu yılki bölümün 7 Temmuz’da, 10 öğretim görevlisi, 35 öğrenci ve yaklaşık 45 işçiyle başlayacağını söyledi.

Bu yıl Oluz Höyük’te bin 500 metrekarelik en büyük açma olan A açması üzerinde çalışacaklarını kaydeden Dönmez, şöyle konuştu:

” 2011 dönemi çalışmalarında birinci ve ikinci mimari tabakalarda yoğunlaşacağız. Bu yılki çalışmalarda bir Akamenid Pers Sarayını açığa çıkarmak üzere plan yaptık. Değerlendirmeler sonucunda tarihsel coğrafya verileri de göz önüne alınarak Herodot’un bahsettiği ünlü Kral Yolu’nun Oluz Höyük üzerinden geçtiği konusunda önemli ilerlemeler kaydedildi. Perslerin oluşturduğu bu ünlü yol, Batı Anadolu’da Sardes’ten başlıyor ve ve Batı İran’daki Susa’da son buluyordu. Bu ünlü yolun, Orta Anadolu’daki güzergahı tam olarak bilinmiyordu. Oluz Höyük kazıları bu güzergahın bulunmasında kilit rol oynamaya başladı.”

16.07.2011 Samanyolu Haber