Tarihi Eserler Merdiven Taşı Olarak Kullanılmış

860

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde bir evin restorasyon çalışması sırasında 19’uncu yüzyıla ait bir tarihi eser parçası ile aynı dönemden kalan bir mezar taşı bulundu. Eski yapıların dış cephesinde süsleme amaçlı kullanılan ‘alınlık taşı’ ile bir mezar taşının, evde merdiven basamağı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Alanya’nın Çarşı Mahallesi’ndeki 2 katlı bir evde yapılan restorasyon çalışması sırasında ‘alınlık taşı’ ile mezar taşı bulundu. Eserlerin Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildiğini anlatan Müze Müdürü Seher Türkmen, taşların evde merdiven basamağı olarak kullanıldığının tespit edildiğini söyledi. Alanya’nın yakın tarihi açısından eserlerin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Türkmen, her iki eserin de 19’uncu yüzyıla ait olduğunu kaydetti.

Eserler hakkında bilgi veren Türkmen, “Alınlık taşında, renkli boyalarla mermer üzerine yapılmış betimlemeler bulunuyor. Taşta, Cebrail meleği ve ejderhayı öldüren Hagios Georgios tasvirleri yer alıyor. Side Müzesi Müdürlüğü’nden gelen bir restoratör, resmin ilk sabitlemesini yaptı ve çalışmalar devam ediyor. Mezar taşı ise bir kadının mezarına ait. Taşın üzerinde Grek alfabesiyle ‘Okuyanın rahmetine muhtaçtır’ yazıyor” diye konuştu.

16.07.2011 haberler.com