10 Bin Yıllık Köye Fransız İlgisi

776

Orta Anadolu’nun 10 bin yıllık ilk köyü olan Aşıklı Höyük, Fransa’nın ünlü arkeoloji dergisi Archeologia’da tanıtılırken, Fransızların Peri Bacaları turlarında Aşıklı Höyük’e olan ilgisinin artması bekleniyor.

Aşıklı Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran yaptığı açıklamada, Aşıklı Höyük’ün Peri Bacaları ve Orta Anadolu’nun bilinen en eski yerleşimi olduğunu söyledi. 1989 yılında başlayan kazılar sonunda Aşıklı Höyük’te ilk yerleşimin 10 bin yılı aşkın bir süre öncesinde başladığını bilimsel olarak tespit ettiklerini belirten Özbaşaran, ”10 bin yıllık yerleşim, bölgedeki ilk yerleşme, ilk tarım, ilk madencilik ve dünyada bilinen ilk beyin ameliyatı gibi teknolojik ve bilişsel gelişmelerle Dünya ve Anadolu tarihine ışık tutuyor” dedi.

ARKEOLOG DÜNYASI TANIYOR

Aşıklı Höyük’ün arkeolog dünyasınca tanınan bir kazı alanı olduğunu vurgulayan Özbaşaran, ”Aşıklı Höyük, dönemini yansıtan buluşları ve önemiyle Dünyada arkeolog dünyasınca tanınan ve takip edilen bir yerleşimdir” dedi. Aşıklı Höyük’ün son olarak Fransa’nın ünlü arkeoloji dergisi Archeologia’da 13 sayfa tanıtıldığını belirten Özbaşaran, şunları kaydetti: ” Archeologia Dergisi’nin bu yıl Haziran ayında çıkan 489. sayısında Aşıklı Höyük, ‘Orta Anadolu’da 10 bin yıllık bir köy: Aşıklı Höyük’ başlığı ile 13 sayfa tanıtıldı. Dergide Aşıklı Höyük’teki kazılardan, öneminden, kazıya bağlı yan projeler olan çocuk atölyesi ve el sanatları ile yöre halkının bilinçlendirilmesi konuları ayrıntılı olarak işlendi. Bu bilgilerin yanında deneysel Aşıklı evlerinin tanıtılması da turizm yönüyle büyük önem taşıyor. Etki alanı ile dünyanın sayılı dergilerinden birisi olan Archeologia, birçok kesimden insana ulaştığı için, kültür turu kapsamında Peri Bacaları’na gelen Fransızların özellikle Aşıklı’yı da tur kapsamına almalarını sağlayacaktır.” Aşıklı Höyük’ün bir dünya mirası olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Özbaşaran, Aşıklı Höyük’ün gün yüzüne çıkmasında Fransız bilim insanlarının da görev aldığını açıkladı.

2011 KAZILARI BAŞLADI

Aşıklı Höyük’te bu yılki kazı çalışmalarının uluslararası bir ekiple başladığını ve iki ay süreceğini belirten Özbaşaran, şöyle devam etti: ”Bu yıl alt tabakalara doğru inmeye devam edeceğiz. Dönem olarakta Milattan Önce 8 bin 500’lere doğru uzanan bir bölgede kazı yapmaktayız. Önümüzde kazı yapacağımız 2 metrelik bir dolgunun altında temele ulaşacağız ve Aşıklı Höyük’teki ilk yerleşimin tarihi ortaya çıkacak. Ayrıca bu yıl yapılması planlanan ve birtakım sebeplerden geciken çatı sistemini de tamamlamayı hedefliyoruz.” Prof. Dr. Özbaşaran, Aşıklı Höyük’ün kültür turizmine açık olduğunu ve özellikle yabancı turistlerden her geçen gün daha fazla ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.

20.07.2011 Konya Merhaba Gazetesi