Kazı Çalışmalarına Asgari Ücretli İşçi Bulunamıyor

981

Osmaniye’nin kuzeyindeki merkeze bağlı Kesmeburun ile Bahçe köyleri arasında bulunan Kastabala- Hierapolis antik kentinde sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında asgari ücretle çalışacak işçi bulunamıyor.

45 kişilik uzman bir ekiple çalıştıklarını söyleyen Kazı Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Turgut Haci Zeyrek, asgari ücretle çalışacak eleman bulamadıklarını, bu sebeple de kazı çalışmalarının yavaş ilerlediğini söyledi.

‘ÇEVRE KÖYLERDEN İŞÇİ BULAMADIK’

Arkeolojik çalışmaların büyük Mali bütçe gerektirdiğini kaydeden Doç. Dr. Zeyrek, “Elimizdeki imkanlar nedeniyle asgari ücretle işçi çalıştırabiliyoruz. Gönül isterdi ki daha yüksek bütçe ile çalışalım ve işçilere daha yüksek ücretler verelim. Bulunduğumuz bölge 3 köyün birleştiği bir noktada. Bahçe, Kesmeburun ve Kazmaca köylerinin merkezindeyiz. Yerel imkanları değerlendirmek ve bu yöre halkına istihdam sağlamak açısından, bu 3 köyden işçi alımını tercih ettik. Ama hiçbir talip bulamadık” dedi.

“Asgari ücret bahane gösterilerek çalışmaya gönüllü olmuyorlar” diyerek, çevre köylerden işçi sağlayamadıklarını belirten Doç. Dr. Zeyrek, işçi arama çemberini daha da genişleterek, il merkezinde eleman arama çalışmaları yaptıklarını, aradan geçen 20 günde yeni yeni işçi bulmaya başladıklarını söyledi.

“SPONSORLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Sponsorlara ihtiyaç duyduklarını da belirten Doç. Dr. Zeyrek şöyle devam etti:

“Bize para değil kazma, kürek ihtiyaçlarımızı, 3-4 tane işçinin giderini üstlenecek sponsor lazım. Tek bir kuruma, tek bir kişiye yüklenmeden, ihtiyaçlarımızı telafi etme yolunda bize destek olunmasını bekliyoruz. Ekibimiz Gaziantep Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi’nden farklı alanlarda uzmanlaşmış, profesör, doçent, yardımcı doçent ve araştırma görevlilerine kadar ulaşan bir ekiptir. ”

“BURADA ÇOK BÜYÜK HAZİNE YATIYOR”

Bodrumkale olarak da bilinen Kastabala Antik Kenti’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca ise Kastabala Antik Kenti’nde çok büyük bir hazine yatmasına rağmen gün yüzüne çıkarılabilen kısmının oldukça az olmasının üzücü olduğunu söyledi.

Bu durumun kendilerini düşündürdüğünü aktaran Prof. Dr. Büyükalaca, şöyle konuştu:

“Bu durum, bizi iki açıdan düşündürüyor. Bir, kültür mirasımızın toprak altında kalması. İkincisi de bölgemizin ve Osmaniyemiz’in kalkınması için, bu kadar büyük bir fırsat burada yatarken, bir şekilde değerlendirememiz bizleri düşünceye sevk etti. Ancak İl Kültür Müdürlüğümüzün ve Gaziantep Üniversitesi’nin desteğiyle bir çalışmanın başlatılmış olması sevindirici. Dileğimiz, bu çalışmaların hızlanması. Bir an önce ivmelenerek, bu bölgede turizm potansiyeli açısından büyük bir öneme sahip olan, bu bölgenin canlanması en büyük dileğimiz. ”

21.07.2011 haberler.com