Parion Kazısında 15 Asırlık Çiftin “Sarılmış” İskeletleri Bulundu

1638

Parion Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında yaklaşık bin 500 yıl öncesine ait bir mezar içinde birbirine sarılmış bir çiftin iskeletleri bulundu.

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde bulunan Parion Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında yaklaşık bin 500 yıl öncesine ait bir mezar içinde birbirine sarılmış bir çiftin iskeletleri bulundu.

İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen Parion kazıları, arkeoloji dünyasına birbirinden değerli buluntular sunmaya devam ediyor. Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr.Cevat Başaran başkanlığında yürütülen kazılara bu yıl 5 ayrı üniversiteden 65 öğrenci ve 15 akademisyen katılıyor. Çanakkale’nin Biga İlçesi Kemer Köyü çevresinde yedinci yılına giren Antik Parion kenti kazılarında; Arkeopark bölgesi çalışmalarında muhteşem görüntüler ortaya çıktı. Doğu-Batı yönünde hazırlanmış ve yaklaşık bin 500 yıl öncesine ait bir mezar açılınca birbirine sarılmış iki sevgili gün ışığına çıkarıldı.

Ankara Üniversitesi’nden Anropolog Kaan Ülker, diş ve kemik yapısından mezarda birbirine sarılmış olarak bulunan sevgililerin 18-25 yaş aralığında olduğunu belirlediklerini söyledi. İskeletlerden birinin kadın ve ona belinden sarılmış bulunan diğer iskeletin ise bir erkeğe ait olduğunu belirten Ülker, bu mezarın arkeoloji dünyası için çok duygusal bir buluntu olduğunu ifade etti.

Arkeopark Proje Sorumlusu Arkeolog Ersin Çelikbaş ise, bir ev yapı kalıntısı iç inde ortaya çıkan bu mezardaki Parion sevgililerinin sonsuza dek birbirinden ayrılmak istemeyen 2 genç aşığ a ait olduğunu düşündüklerini belirtti. Çelikbaş ayrıca “Bu buluntudaki Parion aşıklarının sevgisine hürmeten mezarlarını korumak, bir cam fanusla sonsuza dek muhafaza etmek ve görülmesine imkan sağlamak istiyoruz” dedi.

23.07.2011 Türkiye Turizm