Denizli’deki ‘Tabae Artik Kenti’ Kazıları

975

‘Tabae Antik Kenti’ Kazı Başkanı Prof. Dr. Bozkurt Ersoy, sürdürdükleri kazı çalışmaları kapsamında MS 1, 2. ve 3. yüzyıllara ait detaylı işlenmiş bronz ve mermer heykel parçalarına ulaştıklarını söyledi.

Denizli’nin Kale ilçesinde Tabae Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bozkurt Ersoy, sürdürdükleri kazı çalışmaları kapsamında MS 1, 2. ve 3. yüzyıllara ait detaylı işlenmiş bronz ve mermer heykel parçalarına ulaştıklarını söyledi.

Ersoy, yaptığı açıklamada, Denizli-Muğla karayolunun 78. kilometresinde bulunan Tabae Antik Kenti’nde sürdürülen kazı ve temizlik çalışmalarında, Roma Sarnıcı’nda sona yaklaşıldığını ifade etti.

Sarnıcın 2 birimden oluştuğunu belirten Ersoy, “Sarnıcın birimlerinden biri tamamen temizlendi. İkinci birimin temizliğini de çok yakın bir zamanda bitirmeyi hedefliyoruz. Sarnıçta bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda Roma dönemine ait heykel başı, bronz heykel parçaları, mermer sütun başlıkları, pişmiş toprak kaplar ve çok sayıda bronz sikke bulduk” dedi.

Sarnıçta MS 1. yüzyılda hüküm süren Julio-Claudian hanedanlığı dönemine ait mermer heykel başlarının ortaya çıktığını bildiren Ersoy, “MS 2, 3. yüzyıla ait bronz heykel parçalarına ulaştık. 2007 yılı çalışmaları sırasında ele geçirilen Tykhe başı da göz önüne alındığında, Tabae’nin Roma döneminde ne kadar önemli bir kent olduğunu kanıtlayacak çok sayıda veriye ulaştık. Heykellerde tırnaklar, kulak, burun, ayaklar, yüz çok detaylı işlenmiş. Bu kadar detaylı olması açısından belki bir ilk” dedi.

27.05.2011 haberler.com