Antik Çağdan Kalma Yeni Hamam Bulundu

771

Anadolu Üniversitesi tarafından Manavgat’a bağlı Side Beldesi’nde yapılan kazılarda antik çağdan kalma yeni bir hamam bulundu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feriştah Alanyalı tarafından yürütülen kazı çalışmaları sırasında, bugüne kadar bilinmeyen bir hamam kalıntısı bulundu.

Side’de, halihazırda otopark olarak kullanılan alanın kuzeydoğusu ve Antik Tiyatro’nun hemen batısında yürütülen kazılarda bulunan hamamın kendileri için büyük sürpriz olduğunu belirten Doç. Dr. Alanyalı, ”Buradaki kazılara bu sene başladık. Molozları temizlediğimizde, burasının hamam olduğunu anladık. Hamamın, Geç Antik Dönem ve Erken Bizans çağlarında kullanıldığını tahmin ediyoruz. Su rezervuarı ve yerden ısıtmalı olan yapının, umuma açık bir hamam mı veya özel bir kişiye ait bir yapının içinde mi olup olmadığı, ilerleyen zamanlarla ortaya çıkacak” dedi.

Yapının tamamen ortaya çıkmasının ardından kontrol altına alınacağını belirten Feriştah Alanyalı, ”Hamamın hem çevresini hem de üstünü, doğal etkenlerden zarar gelmeyecek şekilde koruma altına alacağız. Ardından ziyarete açılacak” diye konuştu.

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar da kazı çalışmalarını yürüten Anadolu Üniversitesi ekibinden hocaların, Side’de bugüne kadar hiç bilinmeyen, kayıtlarda olmayan bir hamamı bulduklarını söylediğinde çok sevindiğini belirterek, ”Side, antik çağlarda çok büyük bir medeniyete ev sahipliği yapmış, Bu dönemin eserlerini ortaya çıkarmamız gerekiyor” dedi.

26.07.2011 Sabah