Oluz Höyük’teki Arkeolojik Kazılar

961

Amasya’da sürdürülen Oluz Höyük kazılarında Milattan Önce 5. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen iki yetişkin ve bir çocuğa ait iskeletler bulundu.

Amasya’da sürdürülen Oluz Höyük kazılarında Milattan Önce 5. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen iki yetişkin ve bir çocuğa ait iskeletler bulundu. Arkeologlar söz konusu iskeletlerin Amasya’daki bilinen en eski cinayetlerden birinin kalıntıları olduğunu tahmin ediyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Oluz Höyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Şevket Dönmez, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, merkeze bağlı Tokluca köyü yakınlarında, 2007 yılında başlatılan Oluz Höyük kazılarının bu yılki bölümüne 15 bilim adamı, 35 öğrenci ve civar köylerde yaşayan kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 50 kişilik bir ekiple başladıklarını söyledi.

25 Ağustos’a kadar devam edecek kazıların bu yılki bölümünde yaklaşık 2 bin 100 metrekarelik bir alan içinde yer alan Akamenid Pers Sarayı’nı açığa çıkarmak üzere çalışmalar yürüttüklerini belirten Dönmez, şu bilgileri verdi:

“Oluz Höyük Milattan Önce 1’inci yüzyıldan geç Helenistik Çağ’a kadar uzanan çok sağlam bir kronolojiye sahip. Üst üste 9 kent kurulmuş. Bu 9 kent üzerinde bizim sağlam kalıntılara ulaşabildiğimiz ilk 4 kent var. Diğer kentleri sadece basamaklı açmalardan ve kalıntılardan anlayabiliyoruz. Bu yıl ki kazılarımızın amacını Akamenid Pers dönemi kalıntılarına ulaşmak oluşturuyor. ”

-KAZILARDA BULUNAN İSKELETLER-

Kazı çalışmalarında son olarak yüzeyden yaklaşık 2 metrelik bir derinlikte iki yetişkin ve bir çocuk olmak üzere 3 kişiden uluşan bir iskelet topluluğuna rastladıklarını anlatan Doç. Dr. Şevket Dönmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Son günlerdeki çalışmalarımızda bir mezar olarak düşündüğümüz iskelet topluluğu dikkatimizi çekmeye başladı. Doğal olarak bir iskelet ortaya çıktığında onun mezarda olduğunu düşünürsünüz. Ama antropologlarımızın bu iskelet topluluğu üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırması bize bunun bir mezar değil, buraya gelişi güzel atılmış insanlara ait iskeletler olduğunu göstermeye başladı.

Şuan ki çalışmalarımızda 3 iskelet kalıntısına ulaştık. Bunlar sanki bir çukur açılmış ve onun içine itilmiş gibi gözüküyor. Öldürülmüş gibi gözüküyor. Şuan ki değerlendirmemiz bunu gösteriyor. İskeletlerin Milattan Önce 5. yüzyıldan sonraki bir döneme ait olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında Oluz Höyük’ten gelen mezarlar genelde İslami dönem 11 ve 12. yüzyıldan başlıyor ve 15. yüzyıla kadar ulaşıyor. Bu iskeletleri de o dönemden sayarsak en az bin yıllık bir iskelet topluluğu ile karşı karşıyayız. Bu iskeletlerin bir başka yönü de büyük olasılıkla öldürülmüş ve buraya gömülmüş olmaları. Bu iskeletler bize Amasya’daki bilinen en eski cinayetin arkeolojik kalıntılarına ulaşmamızı sağlayacak. ”

Kazı Başkanı Dönmez, iskeletler üzerindeki çalışmaların Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Laboratuvarlarında sürdürüleceğini belirterek, yapılacak araştırmalar sonunda “cinayet şüphesi”yle ilgili daha net bilgilere ulaşılacağını sözlerine ekledi.

27.07.2011 haberler.com