Sfenks, Boğazköy Müzesi’nde Sergilenecek

829

Çorum’un Boğazkale İlçesinde yürütülen arkeolojik kazılarda bulunan ve 1917 yılında Almanya’ya götürülen Sfenksi, Boğazköy Müzesi’nde sergilenecek.

Çorum’un Boğazkale İlçesinde yürütülen arkeolojik kazılarda bulunan ve 1917 yılında Almanya’ya götürülen Sfenksi, Boğazköy Müzesi’nde sergilenecek. Boğazköy Müzesi’nde görevli Arkeolog Tahir Aksekili, sfenksin yerinin hazır olduğunu, müze girişindeki aslan figürlü kapının sol kısmında sergileneceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçen Şubat ayında Almanya’dan Boğazköy Sfenksi’nin iadesini istemiş, aksi halde Almanlar’ın Türkiye’de yaptıkları bütün kazı çalışmalarını iptal edeceğini söylemişti. Bunun üzerine Almanlar Sfenksi iade etme kararı aldı. Bunun üzerine Sfenks iki gün önce İstanbul’a getirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın, Sfenksin ait olduğu yerde sergileneceğini açıklaması ardından Boğazkale Müzesi’nde de hazırlıklara başladı. Boğazköy Müzesi’nde görevli Arkeolog Tahir Aksekili hazırlık çalışmalarının tamamlandığını söyledi. 3 bin 500 yaşında, 2. 58 metre yüksekliğinde olan eserin, bir zamanlar Hititlerin başkenti olan Hattuşa’nın Güney Kapısı’nın sağ tarafında beklediğini belirterek, “Berlin’den getirilen sfenks Boğazköy’ün Dünya Miras Alanı ilan edilişinin 25’inci yıldönümü olan 28 Kasım 2011’de ziyarete hazır hale getirilecek” dedi.

Boğazkale Hattuşa Ören Yeri Kazı Başkanı Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Doç. Dr. Andreas Schachner, Boğazkale Sfenksi’nin yıllarca süren görüşmelerin ardından Hattuşa’ya dönecek olmasından heyecan duyduğunu söyledi. Doç. Dr. Schachner, 1917’de onarım amacıyla Almanya’ya götürülen sfenksin ait olduğu coğrafyaya dönmesi talebini Türkiye’nin her platformda dile getirdiğini hatırlatarak, “Yasa dışı yollardan yurt dışına giden bütün eserlerin Türkiye’ye dönmesini isterim” dedi. Bu arada Doç. Dr. Schachner, 2011 dönemi kazılarının yarın başlayacağını ve 10 Ekime kadar kazı çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

28.07.2011 haberler.com