Üniversite Kampüsünde Tarihi Eser

1312

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin kampüs alanında tairihi kalıntılar bulundu.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Diyarbakır yolu üzerınde yapımı devam eden yeni kampüs alanındakı kazılarda, 5. ve 11. yüzyıla aıt oldugu belırlenen tarihi kalıntılara rastlandı.

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Artuklu Ünıversitesi’nin kampüsünün yapımına baslarken burada bir yerlesimin olduğunun son anda fark edildiğini belirtti.

Erdoğan, yürütülen kazıda Artuklu ve Roma dönemine ait sikke, ok ve mızrak uçları, ahşap kapılara ait çiviler, süs ve metal eşyalardan oluşan kalıntılar bulunduğunu söyledi.

Erdoğan, üniversiteyle bir proje hazırlayarak, kampüs alanında arkeoloji bölümü öğrencilerinin uygulamalı eğitim görmesinin sağlanabileceğini ifade etti.

Antik kent özelliği taşıyan tek ve ilk üniversitenin Mardin Artuklu Üniversitesi olacağına dikkati çeken Erdoğan, bu alandaki çalışmayı ilerki senelerde Artuklu Üniversitesinin Arkeoloji Bölümü için bir ”arkeopark” olarak önermeyi planladıklarını belirtti.

Bundan sonraki kazıların, üniversitenin bu alana kurulmasının ardından Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğrencilerince yürütülmesinin söz konusu olacağını vurgulayan Erdoğan, ”Burada okuyan öğrenciler Türkiye’nin en şanslı öğrencileri olacak. Burada tüm kampüs alanı içerisinde arkeoloji parkını uygulayacak alanları olacak. Bağrında antik kent taşıyan tek kampüs ilk üniversite de burası olacak. Öte yandan üniversiteyi gezmeye gelenler hem arkeolojik bir alanı hem de üniversite kampüsünü ziyaret etme fırsatı bulacaklar” şeklinde konuştu.

27.07.2011 TRT Haber