İznik’ten Çalınan Lahit İstanbul’da Ele Geçirildi

1096

Bursa’nın İznik İlçesi’ndeki Ulusal İznik Nilüfer Hatun Müzesi’nden 13 Mayıs’ta çalınan Roma dönemine ait 2’nci Yüzyıldan kalma lahit İstanbul’da ele geçirildi. Eser, İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilirken, olayla ilgili 24 yaşındaki Yalçın Torun tutuklandı.

Hıristiyanlığın ilk konsülüne ev sahipliği yapan tarihi eserleriyle ünlü Bursa’nın İznik İlçesi’nde, Ulusal İznik Nilüfer Hatun Müzesi’nde bulunan lahit, 13 Mayıs’ta kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalındı. Roma dönemine ait 2’nci yüzyıldan kalma Zeus ile Miken Kralı’nın kızı Alkmene’nin oğlu olan Herakles’in, Nemean Arslanı’nı mızrak ve kılıçla öldürdüğü anın işlendiği lahitin çalınmasıyla ile ilgili soruşturma sürdürülürken, polisin takibi olumlu sonuç verdi. İki gün önce Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekiplerince Eyüp Feshane’de şüphe üzerine durdurulan bir araç içerisinde yapılan aramada, aracın arka koltuğunda İznik’ten çalınan eser ele geçirildi. Eser emniyet yetkililerince İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne teslim edilirken, yakalanan Yalçın Torun çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İznik polisi, lahitin çalınmasından sonra yapılan sayımda ortaya çıkan hırsızlık olayının soruşturmasını da sürdürüyor. Kayıp ikinci eserin de Roma dönemine ait olduğu ve üzerinde eğlence figürlerinin yer aldığı öğrenildi.

29.07.2011 haberler.com