Küçük Arkeologlar Çatalhöyük’te

1046

Dünyanın en önemli arkeolojik çalışmaları arasında yer alan Çatalhöyük kazılarını 15 yıldır destekleyen Shell, tarih ve çevre bilincinin yaygınlaşması için düzenlediği Arkeoloji Yaz Atölyesi ile 8-12 yaş grubundaki çocuklara kazı yapma imkanı verdi. 9 bin yıllık Çatalhöyük kültürünü yakından tanıma fırsatı bulan, İstanbul ve Konya’dan gelen 16 çocuk, önce Çatahöyük kazı alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Dünyanın en önemli arkeolojik çalışmaları arasında yer alan Çatalhöyük kazılarını 15 yıldır destekleyen Shell, tarih ve çevre bilincinin yaygınlaşması için düzenlediği Arkeoloji Yaz Atölyesi ile 8-12 yaş grubundaki çocuklara kazı yapma imkanı verdi.

9 bin yıllık Çatalhöyük kültürünü yakından tanıma fırsatı bulan, İstanbul ve Konya’dan gelen 16 çocuk, önce Çatahöyük kazı alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Arkeolog Gülay Sert, çocukların ailelerine ve basın mensuplarına kazı alanını gezdirdi.

Kendileri için ayrılan alanda kısa süreliğine kazı yapan küçük arkeologlar, kazının ardından küçük heykelcikler ve resimler yaptı.

Daha sonra edindikleri bilgiler hakkında kısa bir sözlü sınavdan geçen 16 çocuğa, aileleri tarafından “Kültürel Emanetlerin Koruyucusu” sertifikası verildi.

Sertifika töreninde gazetecilere açıklamada bulunan Shell Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan, Çatalhöyük kazılarını 15 yıldır desteklediklerini söyledi.

Çevre ve tarih bilincini toplumun tüm kesimine yaymak için Türkiye’nin dört bir yanından çocukları ücretsiz kazı alanına getirerek ağırladıklarını belirten Yankı, “Bu şekilde çocuklarımız, geçmişimizi eğlenceli bir şekilde yaşayarak öğreniyorlar ve kültürel değerleri muhafaza etmenin önemini kavrıyorlar” dedi.

-“ÇATALHÖYÜK, KENDİ DÖNEMİ İÇİNDE ÇOK GELİŞMİŞ BİR ALAN”-

Çatalzöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Ian Hodder ise alanda, her yıl yaklaşık 2 ay kazı çalışması yaptıklarını söyledi.

Bu yılki çalışmaların sonunda kazıyla ilgili bir rapor hazırlayacağını belirten Hodder, kazı çalışmalarının başladığı günden bu yana 400 mezar ve 1 milyon obje bulduklarını ifade etti.

Kazı çalışmalarının yapıldığı alanın kar ve yağmurdan etkilenmemesi için üzerinin kapatıldığını belirten Hodder, “Halk eğitimi bizim için çok önemli. Arkeoloji Yaz Atölyesi projesi uzun yıllardır devam ediyor. Proje kapsamında çocuklara çok güzel bilgiler veriliyor” diye konuştu.

Çatalhöyük ile ilgili bugüne kadar 10 kitap yazıldığını açıklayan Hodder, şunları kaydetti:

“Çatalhöyük çok önemli. Çünkü çok karmaşık ve büyük bir yapısı var. Çatalhöyük kendi dönemi içinde çok gelişmiş bir alan. Ayrıca döneminin en kalabalık yapılanmasına sahip olduğu görülüyor. Burası, sadece o dönemin sanatını değil, o dönemdeki insanların düşüncelerini de yansıttığı için çok önemli. Çatalhöyük pahalı bir proje. Kazı yaptığımız alan klasik kazı alanlarından değil. Burası tümüyle kerpiç yapılanmanın özelliğine sahip. Bu nedenle korunması gerekiyor. Bu konuda bizi destekleyen herkese teşekkür ediyoruz. ”

30.07.2011 haberler.com