Hasankeyf’te Neolitik Döneme Ait Hayvan Boynuzları Bulundu

1069

Batman’ın Hasankeyf İlçesi’nden geçen Dicle Nehri kenarında Japon bilim adamlarının yaptığı kazıda neolitik döneme ait yaban geyiklerine ait boynuz ve yerleşim yeri izlerine rastlandı.

Hasankeyf Kazı Başkanı Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam başkanlığında Hasankeyf’e 700 metre uzaklıktaki Dicle Nehri kenarındaki höyükte yapılan kazılarda M.Ö. dönemkine ait 9 bin 500 yıl öncesine hayvan kemikleri ve yerleşim yerine rastlandı.

Ilısu barajı tehdidi altında olan tarihi Hasanakeyf’te yaklaşık 10 bin yıl öncesine ait yaban geyikleri boynuzu ve yerleşim izlerine rastlandı. Hasankeyf kazılarından sorumlu Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam, ilçe merkezine 700 metre uzaklıkta bu yıl kazı çalışması yaptıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Hasankeyf’in yerleşim alanı olarak Ortaçağ bölgesinde kazılacak kamu alanı kalmadığı için bu sene Hasankeyf’e 700 metre uzaklıkta iki yerde kazı yapıyoruz. Bunlardan biri Süryanilere ait kilise bulduğumuz için ’Süryani yerleşim alanı’ dedik. Hemen aşağısında ise Hasankeyf höyüğünde kazı çalışmaları sürüyor. Höyük kazıları Japonya’dan 17 bilim adamı tarafından kazılıyor. Süryani kilisesi alanında ise Batman Üniversitesi öğrencileri kazı yapmakta. Temmuz sonu itibarıyla kazı çalışmaları sona erecek. Bu arada kazı çalışmalarında çok sayıda hayvan kemiklerine rastlandı. Bu yabani hayvanlarla ilgili kemiklerin ne olduğu konusunda araştırmalar sürüyor. Kazılarda çıkan buluntuları depolarımızda birleştirerek müzelere göndereceğiz.”

Ayrıca Yavuz Sultan Selim dönemine ait Osmanlı kitabelerinin de bulunduğunu ifade eden Prof.Dr. Uluçam, şunları söyledi:

“1517 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından yapılan Osmanlı dönemine ait camide Osmanlıca yazılı kitabede bulundu. Osmanlıca yazılmış, yani Türkçe bir kitabe de bulundu. Hasankeyf höyüğünde 2009 yılında kazı çalışmalarına başladık ancak Tsukuba Üniversitesi’nden Doç.Dr. Yutaka Miyake başkanlığında 7 kişilik Japon bilim adamlarının yürüttüğü bir kazı çalışması daha yapılıyor. Burası Hasankeyf’in 9500 yıl önce neolitik döneminde yaşandığını net bulgularla, gerek hayvan kemikleri, gerekse o dönemin evlerin yapı biçimleriyle, ilk defa verilere dayalı olarak kanıtlandı. Neolitik dönem yani Anadolu’daki Çatalhöyük’ün çağdışı bir yerleşim alanı olduğunu gördük. Biz arkeolojide kesin tarihe, bulguya dayalı konuşuyoruz. Bu höyükte hayvan kemikleri, hepsi av hayvanı ve evlerin basit şekillenmesiyle de 9500 yılına ait olduğunu neolitik yerleşim alanı olduğunu belgeledik.”

17 JAPON HÖYÜK KAZILARINDA

Batman’ın Hasankeyf ilçesi Dicle nehri kenarındaki ’Hasankeyf Höyüğü’nde kazı çalışması yapan Japonya Tsukuba Üniversitesi’nden Doç.Dr. Yutaka Miyake başkanlığında 17 Japon bilim adamı kazı çalışmalarını sürdürüyor. Höyükte Neolitik dönemine ait geyik boynuzları ve yerleşim alanına raslandığını belirten Doç. Dr. Yutaka Miyake, şöyle dedi:

“Hasankeyf höyüğünde çok sayıda yuvarlak yada şöbe biçimli yapı kalıntılarına rastlandı. Yapı kalıntılarının yuvarlak olması, bir dönemin paleolitik Çağ sonu yada Neolitik Çağ başlarına ait olduğunu göstermektedir. Burada üç döneme ait bulgular var. En üstü Helenistik, ondan sonra Demirçağ var. Esas bulgular neolitik tabakalar daha fazladır. Tarih olarak Neolitiğin başında gösteriyor. Burada elde ettiğimiz bulgulara göre M.Ö. 9500 yıllarına ait olabileceğini düşünüyoruz. Bu dönemde henüz tarıma alınmış bitkilere, nede evcilleştirilmiş hayvanlara rastlanmamıştır.”

25.07.2011 Milliyet