Hacılar Höyüğü’nde İnsan Kafatası Bulundu

944

Burdur’da Hacılar Höyüğü’nde 50 yıl aradan sonra yeniden başlatılan arkeolojik kazılarda, insan kafatası ve kemikten yapılan aletler bulundu.

Burdur’da Hacılar Höyüğü’nde 1957- 1961 yılları arasında İngiliz bilim adamı James Mellaart tarafından başlatılan kazılar, 50 yıl aradan sonra 29 Temmuz’da yeniden başladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak başkanlığında yürütülen kazılarda, çanak, çömlek, mühür, taş, kemikten yapılmış aletler ve insan kafatası bulundu.

KAZILAR YARIM KALDI

Çalışmalar hakkında bilgi veren kazı başkanı Prof. Dr. Umurtak, Burdur bölgesinde ilk tarih öncesi arkeoloji çalışmalarını 1957 yılında İngiliz bilim adamı James Mellaart’ın başlattığını belirtti. Höyüğün geniş kısmında iki sondaj bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Gülsün Umurtak, çalışmaların yaklaşık 30 metre uzunluğundaki bir alanda devam ettiğine dikkati çekti.

İlk olarak M.Ö. 3 bin yılına ait ’Tunç Çağı’ dönemin mimarlık tabakalarına ulaşıldığını kaydeden Prof. Dr. Umurtak, “Şu ana kadar yapılan kazılarda çanak, çömlek, mühür, taş ve kemik aletler ve insan kafatası bulduk. İlk hafta için ilginç sonuçlara ulaştık. Kazı sonunda Burdur Arkeoloji Müzesi’ne güzel eserler kazandıracağımızı düşünüyoruz. Kazıların, Türkiye arkeolojisine önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Hacılar Höyüğü’ndeki kazılar, 15 Eylül’e kadar devam edecek.

05.08.2011 Milliyet