Hera’nın Şehri’ne Kadın Eli Değdi

916

Tekirdağ’ın Karaevlialtı mevkisi sınırları içinde bulunan Heraion-Teikhos (Hera’nın şehri) Antik Kenti’ndeki kazılarda 10 yıldan beri kadın işçiler de görev alıyor.

Kazı Başkanı Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neşe Atik, Heraion-Teikhos’da 2011 yılı kazı çalışmalarına başladıklarını belirterek, 2000 yılından bu yana antik kentte pek çok ilginç buluntu elde ettiklerini söyledi. Atik, ilk Trak kenti kazısı olan şehrin, Trak ve Hera kültürüyle iç içe olduğunu ifade etti.

Kazı çalışmalarında özellikle kadınların kullanıldığını anlatan Atik, “Antik kentte yaptığımız kazılarda pek çok buluntu elde ediyoruz. Bunu en çokta işçilerimize borçluyuz. Kadınlar daha nazik ve kibar olduğundan, işçilerimizi özellikle kadın seçiyoruz. Kadınlar eserlere çok nazik ve kibar davranıyor. Kadın işçilerin hassasiyeti sayesinde, buluntuların zarar görme olasılığı düşüyor. İşçilerimiz, bir şey bulduğunda bizimle aynı mutluluğu paylaşıyor. Burada zevkle kazı çalışması yapıyoruz” dedi.

Kazı alanında çalışan Naciye Eren, yaklaşık 11 yıldır kazı alanında çapa yaptığını belirterek, antik kentte zevkle çalıştığını ve kazıda bulunan eserlerin kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

Eren, “Her yaz burada çalışıyorum. Ben ve arkadaşlarım burada çalışmaktan büyük zevk alıyoruz. Kazı sırasında bir buluntuya rastlarsak, titiz ve özenli bir şekilde eseri alıp hocamıza teslim ediyoruz. Onlar gerekeni yapıyor” dedi.

10 yıllık kazı işçisi Nazike İçen de kazı alanında bulunan eserlerin hasar görmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Diğer işçilerle birlikte iş birliği içerisinde çalıştıklarını anlatan İçen,

“Buluntu elde ettiğimizde dünyalar bizim oluyor. Zevkle yaptığımız bu işi, devam ettirmeyi çok istiyorum. Tüm kadın işçiler, bu işi severek yapıyoruz” diye konuştu.

07.08.2011 haberler.com