Roma Hamamı Temizleniyor

752

Tarsus’ta bulunan Roma dönemine ait hamam kalıntıları temizleniyor.

Binlerce yıllık geçmişi bulunan Tarsus’un antik kent dokusuna ait tarihi ve kültürel mirasın izlenebilir ender örneklerinden olan ve Tarsus Müze Müdürlüğümüzce 2004-2007 yılları arasında yapılan temizlik ve kazı çalışmalarında havuzu ile hipokaust sistemi ortaya çıkarılan Roma Hamamı’nda genel temizlik çalışmaları başlatıldı.

Tarsus Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilecek temizlik çalışmasını Kırşehir Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde görevli bulunan Yrd. Doç. Dr. Işık Adak Adıbelli ve ekibi yapacak.

Tarsus’un kent merkezinde bulunan Donuktaş Tapınağı ile hemen hemen çağdaş olan Roma Hamamı, aynı teknikle inşa edilmiştir. Büyük bir kütleye sahip olması nedeniyle arka mahallelere ulaşımı kolaylaştırmak için açılan geçitleri halk bugün “Altından Geçme” ya da “Kemeraltı” olarak adlandırmakta. Çarşı merkezinde kaldığı için her devirde başka amaçlarla kullanılmış ve bu nedenle de Tarsus’ta en çok tahrip edilen kalıntılar arasındadır.

Bugün görünen kalıntılar iki ana bloktan oluşuyor. Doğu batı eksenli ve yine onu dik kesen güney kuzey eksenli iki duvar 3 m. kalınlığında ve yaklaşık 9 m. yüksekliğinde. Bu duvarların kesiştiği kuzey batı bölümde üzeri kubbe ile örtülmüş bir eyvan yer almaktadır. Yapı, moloz taşlarla Opus sementicum (Roma betonu) tekniğiyle yapılmış.

08.08.2011 Tarsus Haber