Tarih Bir Teneke Buğdaya Kurban

1008

Polatlı’da kazı çalışmaları yürüten arkeolog Ayşe Gürsan Salzmann, Gordion’da üç bin yıllık tarihin bir teneke buğday uğruna yok edildiğini söyledi.

Gordion’daki kazı çalışmalarına katılan Pensilvanya Üniversitesi Müzesi’nden Arkeolog Dr. Ayşe Gürsan Salzmann, Gordion’un Polatlı ve Türkiye için büyük şans olduğunu belirterek, “110 Tümülüs bulunuyor. Ancak, bunlar çiftçiler tarafından tarla haline getirilmeye çalışılıyor. 1 teneke buğday uğruna 3 bin yıllık tarih yok ediliyor” dedi.

Polatlı’ya 16 kilometre uzaklıktaki Yassıhöyük Köyü’nde bulunan Frigya uygarlığının başkenti Gordion’da arkeolojik kazılar 1954 yılından beri devam ediyor. Pensilvanya Üniversitesi Müzesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle yapılan kazıların bu yılki bölümüne başlandı.

Kral Midas’ın Tümülüsü, Gordion Müzesi ve Sakarya Irmağı kenarında yer alan antik kentin yer aldığı Gordion’un çevresinde henüz kazılara başlanmayan 110 tümülüs bulunuyor. Her yıl yerli ve yabancı 100 bin turistin ziyaret ettiği Gordion’da bu yılki kazıların tümülüslerde yapılacağı kaydedildi.

Kral mezarı tarla

Pensilvanya Üniversitesi Müzesi’nden Arkeolog Dr. Ayşe Gürsan Salzmann, Gordion çevresinde 110 tümülüs bulunduğunu, bunların çiftçiler tarafından tarla haline getirilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“110 tümülüsün altında 110 krallığa ve ailelerine ait mezar var. Maalesef mezarların olduğu yerlerin bir kısmı tarla haline getirilmiş, bu tarlalar mezara doğru sürülüyor ve her yıl mezarlar biraz daha kayboluyor. 1 teneke buğday uğruna 3 bin yıllık tarih yok ediliyor.”

Gordion Projesi’nde arkeoloji, antik şehrin ve çevresinin korunması, çevrenin tanıtımı gibi konuların yer aldığını söyleyen Arkeolog Ayşe Gürsan Salzmann, 2008’de başlayan ve 2012 yılına kadar TÜBİTAK tarafından desteklenecek olan koruma projesi kapsamında eğitim çalışmalarının hem Türkiye’de hem de Pensilvanya’da yapıldığını, aynı zamanda tanıtım çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

Köylüler eğitilmeli

Gordion Projesi’nde program yöneticisi ve eğitimci olarak görev yapan Hint asıllı Amerikalı Pensilvanya Üniversitesi Müzesi yetkilisi Prema Deshmukh ise Gordion’un korunması için halkın eğitilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Gordion antik kendi bölgesinde yaşayan ve el becerilerine sahip köy kadınlarını Pensilvanya Üniversitesi Müzesi’ne götüreceğiz. Burada onlara global kültürü tanıtıp, böylece eğitimin sonucunda kültürlerin korunması bilincini geliştirmelerine yardımcı olacağız” diye konuştu.

10.08.2011 Hürriyet