Antik Roma Tiyatrosu Çürüyor

967

Bursa’nın İznik ilçesinde dört medeniyete başkentlik yapan dünyaca ünlü beşik tonozlu Antik Roma Tiyatrosu, bakımsızlıktan günden güne çürüyor.

Yetkililerin dört medeniyetin başkenti İznik’i turizm kenti yapma sözüne rağmen dünyada sayılı olan beşik tonozlu Antik Roma Tiyatrosu tinercilerin mekanı haline geldi.

Bakımsızlık ve pislikten geçilmeyen Selçuk Mahallesi’ndeki antik tiyatronun içler acısı durumu görenlerin tepkisini çekiyor. Sahipsizlik nedeniyle adeta çöplüğü andıran Roma tiyatrosu yerli ve yabancı turistler tarafından artık ziyaret edilmiyor. Roma döneminde önemli etkinliklerin yapıldığı 15 bin kişilik tiyatro otlarla kaplanırken, etrafında güvenlik önlemi de bulunmuyor. Tarihi taşların üzerine yazılan yazılar, yerlerde kırılmış içki şişeleri ve tiyatronun duvarlarındaki lekeler görenlerin tepkisini çekiyor. Tinercilerin yuvası haline gelen tiyatroyu gören vatandaşlar, belediyeye tepki gösterirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da tiyatronun en kısa zamanda restore edilmesini istediler.

10.08.2011 Sabah