Çorum Eskiyapar Höyüğündeki Kazılarda Hitit Tableti Bulundu

1031

Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Eskiyapar höyüğünde yürütülen kazı çalışmalarında orta Hitit safhasına ait 3 bin 500 yıllık Hitit Çağına ait tablet bulundu.

Eskiyapar Höyüğü Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tunç Sipahi, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmaları sırasında Hitit tabakasında 3 bin 500 yıllık bir tablet bulunduğunu belirterek, “Orta Hitit safhasına ait olduğu tahmin edilen tabletin metninde en az iki kent adı ve bir şahıs ismi yer alıyor” dedi.

Filolojik çalışmaların sonunda tabletteki ayrıntıların ortaya çıkacağını belirten Sipahi, Hitit kültür katına ait ikinci seviye molozu içinden çıkan tabletin kırık olduğunu ve parçalarının arandığını, bu kapsamda bir arşivin bulunma olasılığının da güçlendiğini ve çalışmaların bu yönde devam ettiğini söyledi.

Eskiyapar höyüğünün kuzeyindeki bu alanda 2010-2011 yılındaki çalışmalarda 7 kültür seviyesi belirlendiğini anlatan Sipahi, şu bilgileri verdi:

“Kazılarda yukardan aşağıya doğru Frig, Hitit ve Eski Tunç Çağına ait eserlere ulaşıldı. Önceki kazı dönemlerinde Eskiyapar Höyük’te Eski Tunç Çağı’ndan günümüze kadar kesintisiz bir yaşam devamlılığı belirlenmişti. Bunlardan Eski Tunç Çağı ve Hitit Çağına ait tabakalar buluntularıyla ön plana çıkmıştı. Eskiyapar çevresinin Hitit Çağı’nda Boğazköy ve Alacahöyük’le olan ekonomik, idari ve kültürel bağlantıları önemlidir. Üçüncü dönem Eskiyapar kazıları söz konusu iki merkeze arkeolojik ve filolojik yönden önemli ölçüde destek sağlayacaktır. ”

-ESKİYAPAR KAZILARI-

Eskiyapar höyüğündeki kazıların ilk olarak 1968 yılında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarafından başlatıldığını, bu kazıların 80’li yıllara kadar devam ettiğini kaydeden Sipahi, Çorum Arkeoloji Müzesi’nin de 1991-1992 yıllarında burada kazı gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Daha önce kazı çalışmalarının verilen uzun aralıklarla devam ettiğini belirten Sipahi, 2010 yılından itibaren kazıların sistemli olarak tekrar başlatıldığını bildirdi.

2010’dan itibaren höyüğün kuzey kesimindeki KD sektöründe kazılara devam ettiklerini vurgulayan Sipahi, şöyle devam etti:

“Bu yıl ki çalışmalarımızda Hitit ve daha önceki Eski Tunç Çağına ait tabakalar üzerinde yoğunlaştık. Özellikle ‘A açması’ diye adlandırılan alanda kazı çalışmaları devam ediyor. Bu alanın güneyinde sürdürülen kazılarda Hitit tabakalarına inilmesi planlanıyor. ”

Sipahi, 15 Temmuz’da başlayan Eskiyapar kazılarının eylül ayının ilk haftasına kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

18.08.2011 haberler.com