Tlos Antik Kentindeki Kazı Çalışmaları

788

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Tlos antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarında, sahneyi süsleyen alanda Roma imparatorları ve tanrıçaya ait heykellerin bulunduğu bildirildi.

Tlos antik kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Taner Korkut, gazetecilere yaptığı açıklamada, Likya uygarlığının yaşandığı Tlos antik kenti tiyatro sahnesinde yapılan kazı sırasında, Roma imparatorları ve tanrıça heykeller bulunduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden 40 kişilik ekip ve 36 işçi ile kazı çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Korkut, kazılar sırasında 10 bin 500 yıl öncesine kadar yaşam izlerine rastlandığını bildirdi. Korkut, kendisinin gözetiminde Tlos Tiyatrosu sahne bölümünde yapılan kazı sırasında, sahne binasını süsleyen Roma imparatorları Hadrian, Antonius Pius, Mareus Aurellus, Tanrıça İsis ve İmparator Antonius Pius’un kızı Faistinaminor’un heykellerinin bulunduğunu açıkladı.

Kazı süresince Girmeler Mağarası, Tavabaşı Mağarası, Tlos Kent Merkezi, Akropol kaya mezarları, stadyum alanı, Kronos Tapınağı, kent bazilikası ve tiyatro kale çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Taner Korkut, şunları söyledi:

“Buluntular ile ilgili karbon testleri yaptırdık. Daha önce 2 bin 700 yıl öncesine kadar buluntular vardı. Son buluntular 10 bin 500 yıl öncesine kadar insan yaşamı hakkında bilgi veriyor. Eylül ve Ekim aylarında kent merkezi ve çevresinde yüzey araştırmaları yapılacak. Belgelenen tüm arkeolojik kalıntılar kent haritasına işlenecek. Yeni oluşturulan coğrafi bilgi sistemine aktarılacak. Böylece mevcut arkeolojik kalıntıların tüm bilimcilerle paylaşımı sağlanacak. ”

17.08.2011 haberler.com