Seradan Çıkan Roma Villası Arkeologları Heyecanlandırdı

959

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Kadıoğlu köyünde, sebze ekeceği serasını güçlendirmek için kazı yaptığı sırada mozaikler bulan kişinin bahçesindeki geç Roma dönemine ait villa ve mozaikler gün ışığına çıkıyor.

Kadıoğlu köyünde yaşayan Nizamettin Oral’ın (66), evinin bahçesindeki serasını güçlendirmek için yaptığı kazı sırasında üzüm salkımlarının arasında, oturan kadın ile elinde hançerle onu öldürmek isteyen bir erkek figürünün yer aldığı tarihi mozaik bulmasının ardından bahçede Ereğli İlçe Müze Müdürlüğünce sürdürülen kazılar arkeologları heyecanlandırıyor.

MS 3-4. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen villanın ortaya çıkarılan bazı odalarındaki taban mozaikleri, yansıttığı figürlerle Gaziantep’teki “Zeugma mozaikleri kadar güzel” olarak nitelendiriliyor.

Oral’ın tesadüf eseri bulduğu mozaiklerle başlayan kazılarda, önemli bir tarihi mirasın izlerinin gün ışığına çıkarılarak bölge turizmine de katkı sağlanması amaçlanıyor.

Kazı sezonunda 13 işçiyle gerçekleştirilen çalışmalarda, daha önce bir kısmı bulunan taban mozaiklerinin tamamının ortaya çıkarılmasıyla gelecek yıl villanın diğer bölümlerine de ulaşılması bekleniyor.

Arkeologlar tarihi eserleri bulmanın mutluluğunu yaşarken, arazinin sahibi ise tarlasını ekememekten dert yanıyor.

Ereğli Müze Müdürü Ahmet Mercan, yaptığı açıklamada, bu sezon tamamladıkları kazıların gelecek yıl devam edeceğini söyledi.

Köyde zengin bir tarihi mirasın izlerine rastlandığını anlatan Mercan, şöyle konuştu:

“Kazılarda asma bahçesi içerisinde Trakya kralının bir delilik anında şarap tanrısını hançerleme sahnesinin yer aldığı villanın taban mozaiği 2008’de bulundu. Geometrik desenli mozaikler ortaya çıkarıldı.

Geçen yıl bulunan ve bereket sembolü maskın boynuzları arasında domuz figürleri, yan bordürlerde aslan ve leoparın kavgası, aslanın geyiği avlaması ve su perisi gibi sahnelerin yer aldığı mozaiklerle ilgili çalışmaları bu sezon tamamladık. Şu anda kazı alanının üzerini kapattık. Gelecek yıl çalışmalara devam etmeyi düşünüyoruz. ”

-SEBZE EKTİĞİ TARLASINDA VİLLA VAR-

Sebze ihtiyacını karşılamak için ektiği tarlasında kazı yapılan Nizamettin Oral da mozaiklere kimsenin zarar vermemesi için evinden ayrılmadığını, geceleri de temkinli davrandığını söyledi.

Tarlasındaki serası ve diğer bölümlerinde tarımla uğraştığını dile getiren Oral, şunları kaydetti:

“Kazılar 2 dönümü aşkın arazimin tamamında yapılıyor. Doğal olarak ben de bahçemden hiçbir şekilde faydalanamıyorum. Bizler köyde yaşıyoruz ve tarım yapmak en önemli işimiz. Evimin sebze ihtiyacını geçmişte tarlamdan karşılıyordum. Artık herhangi bir şey ekmem mümkün değil. Bir dönem arazimin kamulaştırılması gündeme geldi. Ancak şu ana kadar herhangi gelişme yok. Buradan faydalanamayacaksam kamulaştırılması daha yararlı olacaktır. ”

19.08.2011 haberler.com