Syedra’nın Batık Limanı Bulundu

1104

Alanya Belediye Başkanlığı desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi ile Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Bölümü tarafından 18 Ağustos tarihinde Alanya kıyılarında sistematik sualtı araştırmaları başlatıldı.

Yeni başlayan bu çalışmalar sırasında Alanya Kızılkule önlerinde çok sayıda arkeolojik kalıntı ve demir çapalar ile Alanya Seki köyünde bulunan Syedra antik kentinin antik limanı tespit edildi.

Alanya Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçen bu çalışmalarda Alanya kıyıları yan taramalı sonar cihazı, dedektör sistemleri ve sualtı robotlarıyla taranıyor. Deniz dibinden elde edilen görüntüler sırasında arkeolojik kalıntı potansiyeli taşıyan görüntüler üzerinde aletli dalış yöntemleriyle dalışlar yapılıyor. KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi başkan yardımcısı ve Sualtı Arkeoloğu Hakan Öniz’in doktora çalışması kapsamında yapılan bu araştırmalara Selçuk, İstanbul, Ege, Kocaeli ve Boğaziçi Üniversitesi ile Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfından 11 arkeolog ve arkeoloji öğrencisi katılıyor. Çalışmalar Antalya Müzesi arkeologlarından Deniz Meltem Ülgey gözetiminde yapılıyor. Syedra antik kentinin kıyısında yapılan çalışmalar sırasında bu kentin limanına ait mendirek, rıhtım ve iskelesine ait kalıntılar ile bir kısmı Tunç çağından kalma 11 adet taş çapa, 7 adet sütun, ağ ağırlıkları, amfora yüklü küçük bir tekneye ait batık, amfora parçaları ve Roma döneminden kalma demir bir çapa bulundu. Kentin denizciliğiyle ilgili bilinmeyenler bu çalışma ile ortaya çıkarıldı. Alanya tersanesi ve Kızılkule çevresinde yapılan çalışmalarda Roma ve Osmanlı döneminden kalma demir çapalar, amfora kalıntıları, büyük bir değirmen taşı, Osmanlı sırlı seramikleri ve başka kalıntılar da bulundu. Çalışmalar, ay sonuna kadar devam edilecek.

23.08.2011 Yeni Alanya