Antalya Kıyıları Arkeolojik Hazine Gibi

886

Antalya’da yapılan su altı arkeoloji çalışmasında Orta Çağ ya da 16. yüzyıl sonlarına ait olduğu sanılan bir savaş gemisi batığına ait bronz top ve güneş saati bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Doğu Akdeniz ve Selçuk üniversitelerinin ortaklaşa yürüttüğü, “Antalya Kıyıları Antik Limanlar ve Demirleme Yerleri Çalışması” kapsamında, Antalya kıyılarında yapılan su altı faaliyetlerine devam edildi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Hakan Öniz başkanlığındaki ekip, eski bir dalgıcın ihbarıyla Topçam açıklarında batık bir savaş gemisine ait olduğu belirlenen top ile güneş saatini su yüzüne çıkardı.

Su altı arkeoloğu Hakan Öniz, yaptığı açıklamada, batığın muhtemelen Orta Çağ veya 16. yüzyıl sonlarına ait olduğunu söyledi.

Güney Antalya Turizm Altyapı Geliştirme Birliğinin de (GATAB) desteğiyle batıktaki önemli malzemeleri çıkardıklarını belirten Öniz, buluntuların Antalya Müzesine götürüleceğini vurguladı.

Öniz, geminin gövdesine ait parçaların toprak altında olduğunun sanıldığına değinerek, “Su altından bir bronz top ve muhtemelen gemide bulunan bir güneş saatini çıkarttık. Geriye ekonomik değeri olmayan kalıntılar kaldı. Bu önemli kalıntılar Antalya Müzesinde tuzsal arındırma işlemine tabi tutulacak ve önümüzdeki ay müzenin uygun yerlerinde ziyarete açılacak” dedi.

Akdeniz kıyılarında su altı robotları, detektör sistemi ve her türlü ileri teknolojiyle denizin altında tespit çalışmaları yürüttüklerini dile getiren Öniz, Alanya, Gelidonya Burnu, Kemer ve Sıçan Adası bölgelerinde faaliyetlerini sürdürdüklerini bildirdi.

Öniz, Antalya kıyılarının, “Arkeolojik bir hazine” olduğuna işaret ederek, “Bizim çalışma iznimiz arkeolojik tespit amaçlı. Limanlar, antik demirleme yerleri ve bunların arasında deniz yoluyla kurulmuş ilişkiler çalışma alanlarımız. Çalışmalarımız Antalya Müzesinden arkeologlar tarafından denetleniyor” dedi.

Su altı arkeolojik belirleme çalışmalarında 3 yöntem kullandıklarını vurgulayan Öniz, dipleri manyetik ya da ses sinyalleri ile taradıklarını, bir kaptan gözüyle antik limanlar, akıntılı bölgeler ve gemilerin çarpıp batabileceği burunlarda daldıklarını ve bölgenin tecrübeli dalgıçlarıyla, yaşlılarıyla, liman kahvelerindeki insanlarla görüşerek tespit yaptıklarını söyledi.

Bronz top ve güneş saatinin de Antalya’nın en eski dalgıçlarından Mustafa Mural’ın verdiği bilgi doğrultusunda ortaya çıkarıldığını dile getiren Öniz, buluntuların elde edildiği geminin büyük bir fırtına sırasında karaya oturarak parçalandığını sandıklarını bildirdi.

Öniz, buluntuların hangi ülkeye ait olduğunun mekanik temizleme sırasında ortaya çıkacağına dikkati çekerek, su altında 4 demir top daha bulunduğunu, bunların da gelecek haftalarda yapılacak çalışmayla çıkarılacağını kaydetti.

25.08.2011 haberler.com