Çatalhöyük’te 9 Bin Yıllık Resim Bulundu

880

Bu yıl Çatalhöyük’te sürdürülen kazı çalışmalarında 9 bin yıllık geçmişe sahip resimler ortaya çıkartıldı.

Prof. Ian Hodder’ın başkanlığında, Yapı Kredi’nin desteğiyle yürütülen Çatalhöyük kazılarında, yaklaşık 8 bin kişinin yaşadığı kenti gün ışığına çıkarmak için bir Türk bir de uluslararası ekip görev yapıyor.

Ian Hodder, 9 bin yıllık resmi, evlerden birinin hâlâ sağlam kalan 2.5 metre yüksekliğindeki duvarında bulduklarını belirtti.

ÖLÜLERLE İLETİŞİM İÇİN…

Beyaz kille kaplanmış olan duvarın ortasında kırmızıya boyanmış bir oyuk ve bunun içinde de obsidyen ok başları bulunduğunu belirten Hodder şöyle devam etti.

“Çatalhöyük’te yaşayanlar, evlerinin ocaktan çıkan isle kaplanmasını önlemek için duvarlarını beyaz kille kaplardı. O nedenle bu katmanların her biri kazı sırasında, özenle, tek tek çıkarıldı. Bu oyuğun altındaki panelde duvarın boyandığı ve bu kırmızı boyanın hâlâ taze olduğu görülüyordu. Bu sene ortaya çıkan diğer bir heyecan verici bulgu ise, bir buzağı kafasının kırmızıya boyanarak başka bir evdeki oyuğun üzerine asılmış olmasıydı. Evlerde, ölenlerin gömüldüğü alanlarda sıklıkla çeşitli resimlere rastlıyoruz. Bu resim ve objelerin, o dönemde yaşayan insanların ölenlerle iletişim kurmasının bir yolu olduğunu düşünüyoruz.”

28.08.2011 Haber Türk