Zeus’un İki Heykel Başı Gün Yüzüne Çıktı

1144

Antik çağda gladyatör dövüşlerinin yapıldığı kentlerden olan Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde iki heykel başı bulundu.

Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarında, antik dönemde imparator ve önemli kişilere ait bulgulara ulaşmaya devma ettiklerini belirtti.

Bulunan eserlerin Laodikya’nın zenginliğinin ve sanata ne kadar önem verildiğinin kanıtı olduğunu ifade eden Şimşek, şunları söyledi:

”2011 yılı kazı çalışmalarında önemli eserler buluyoruz. Laodikya’nın kurucu baş tanrısı Zeus’un iki heykel başını gün yüzüne çıkardık. Heykel başlarında çok kaliteli bir işçilik var. Saçların yapılışı, yüzdeki ölümsüzlere özgü tasarım çok iyi idealize edilmiş ve çok güzel görünüyor. Bu yıl, heykeltıraşlık yönünden çok zengin verileri elde etmemizi sağladı. Kazı ekibi olarak mutluyuz.”

Prof. Dr. Şimşek, heykel başlarının işçiliklerinde birbirinden üstün özellikler görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

”Laodikya zengin bir kent ve dönemin heykeltıraşlık okulunda çevresel ve kendine özgü başarılı ürünler ortaya çıkarmışlar. MS 7. yüzyılda kentin terk edilmesine ve yaklaşık 1300 yıl boyunca taş ocağı olarak kullanılmasına rağmen, günümüzden 2 bin yıl öncesine dayanan Laodikya’nın zenginliği ve sanata ne kadar önem verildiği ortaya çıkıyor. Ayrıca Stadyum Caddesi’nde bulduğumuz heykel başının zengin bir kadına ait olduğunu düşünüyoruz. Diğeri ise Zeus’un haberci tanrısı olarak adlandırdığımız Hermes’e ait.”

28.08.2011 Star