Malatya Arslantepe Höyüğü’nde Bu Yılki Kazı Çalışması Başladı

923

Dünyanın ilk devletinin kurulduğu, ilk kılıcının bulunduğu ve ilk saray kalıntılarının yer aldığı, İtalyan-Türk işbirliği ile 50 yıldır kazıların yapıldığı Malatya Arslantepe Höyüğü’nde bu yılki kazı çalışması başladı.

İtalya Spainza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangıpane’nin başkanlığındaki İtalyan ve Türk kazı heyeti tarafından gerçekleştirilen bu yılki kazıların bir ay civarında sürmesinin beklendiği bildirildi.

Dünya’nın ilk devletinin kurulduğu, ilk kılıcının bulunduğu ve ilk saray kalıntılarının yer aldığı, İtalyan-Türk işbirliği ile 50 yıldır kazıların yapıldığı Malatya Arslantepe Höyüğü’nde bu yıl yapılacak kazılarda çıkarılacak eserler, tasnif yapıldıktan sonra Malatya Müzesi’nde sergilenecek.

25 Mayıs 2011 tarihinde ziyaretçilere açılan Arslantepe Höyüğü Açık Hava ücretsiz olarak gezilebiliyor. Arslantepe Höyüğü Açık Hava Müzesi girişine, asılları Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen Arslan ve Tarhunza heykelinin birebir örneğini yaptırıp, konulmuştu.

Önemli bulguları barındıran Arslantepe Höyüğü’nden çıkarılıp da Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan Aslan ve Tarhunza heykelinin birebir örneği yapıldı. Tunç, erken ve geç Hitit ile Roma ve Bizans dönemlerine ilişkin verileri bünyesinde bulunduran Arslantepe Açık Hava Müzesi’ne ayrıca Hitit Evi de yaptırıldı.

İtalya Spainza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Marcella Frangıpane son 30 yılı aşkın zamandır Arslantepe Höyüğü’nde kazı başkanlığını yapıyor.

25.08.2011 Malatya Güncel