10 Bin 500 Yıllık Yerleşim Yerini Tanıtmak İçin Sporsor Arıyorlar

1192

Konya’nın Çumra İlçesi’nde yaklaşık 10 bin 500 yıllık geçmişe sahip yerleşim yeri Boncuklu Höyük’de 5 yıldır arkeolojik çalışma yapan kazı başkan yardımcısı Liverpool Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Adnan Baysal, buldukları eserleri sergilemek ve bu eserleri anlatmak için gerekli olan ziyaretçi merkezinin yapımına sponsor aradıklarını söyledi.

Boncuklu Höyük’de her yıl yaz aylarında yapılan kazılar Liverpool Üniversitesi ve İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nden uzmanlar tarafından yürütülüyor. Yapılan kazılarda önemli tarihi eserlerin yanı sıra Anadolu ve Yakın Doğu arkeolojisine ait önemli tespitler yapılıyor. Boncuklu Höyük Kazı Başkan Yardımcısı Liverpool Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Adnan Baysal, her yıl kazı alanına gelen ziyaretçi sayısının arttığına dikkat çekerek, 10 bin 500 yıllık geçmişe ait tarihi anlatmak ve eserleri sergilemek için bir ziyaretçi merkezine ihtiyaç duyduklarını belirtti. Ziyaretçi merkezini yapabilmek için sponsora ihtiyaç duyduklarını ifade eden Baysal, şunları söyledi:

“Boncuklu Höyük’te bulunan eserler dünya çapında önem taşırken ziyaretçiler de büyük ilgi gösteriyor. Ziyaretçilerin kazı alanlarını gezerken de çok dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca ziyaretçilerin bilgilendirilmesi için bir ziyaretçi merkezine ihtiyaç duyuyoruz. Ancak ziyaretçi merkezini oluşturacak bir sponsor bulamadık. Eğer bir sponsor bulursak, 7 metrekare prefabrik bir yapıyla bu tesisi yapabilecegiz. Ziyaretçi merkezi sadece yurt içinden gelen turistlerin değil, dünya ülkelerinden gelen arkeolog ve turistlerin de burayı gezip görmelerini ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak. Ziyaretçi merkezinde bilgilendirici levhalar ve resimlere yer verilecek. Ayrıca ilkokul öğrencilerinin burada kazıların nasıl yapıldığını görebilecekler. Ancak bu ziyaretçi merkezinin oluşması maddi imkanlar dahilinde oluyor. Şu ana kadar böyle bir sponsor bulamadık. Ama bir sopnsor desteği ile sadece yurt içindeki değil dünya çapındaki insanların bilgilendirilmesini sağlamış olacağız. ”

KAZILAR HIZLANACAK

Kazı çalışmalarına parasal desteğin Liverpool Üniversitesi ve İngiliz Arkeoloji Enstitüsü tarafından karşılandığını belirten Adnan Baysal, “Bunun dışında hiç bir maddi desteğimiz yok. Ayrıca kazı için de destek verecek sponsor bulabilsek kazının genişlemesine, farklı analizlerin yapılmasına ve hızlı ilerlemesine yardımcı olacak. “dedi.

TARİHE IŞIK TUTUYORUZ

Çalışmaların devam etmesiyle her geçen gün ilginç buluntular ortaya çıktığını vurgulayan Baysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız kazılarda Anadolu da ilk yerleşimin yapıldığı evler ortaya çıktı. Bu evler yuvarlak planlı evlerdi. Evlerde yaşayan insanların yaşam organizasyonları son derece farklı. Evlerin içerisinde bulduğumuz düzen bin yıl sonrasına tarihlenen Çatalhöyük gibi yerleşim yerlerinde de görülüyor. Boncuklu Höyük günümüzden 10 bin 500 yıl öncesine tarihleniyor. Boncuklu Höyük’te bulduğumuz evlerde hayvan başlarının duvarlara monte edildiğini görüyoruz. Anadolu’daki ve dünyadaki ilk uygulamanın burada yapıldığı görülüyor. ”

31.08.2011 haberler.com