Kapadokya’daki Yassıhöyük Kazıları Sona Erdi

661

Kapadokya bölgesinin yaklaşık 2 bin 700 yıllık tarihini ortaya çıkaracak olan Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Ovaören beldesindeki Yassıhöyük’te yürütülen arkeolojik kazıların bu yılki bölümü tamamlandı.

Anadolu’nun yerleşik hayata geçişinin ilk evresinden başlayıp, Bizans, hatta Osmanlı dönemine kadar süreklilik arz eden alanda, 2007 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile başlanan arkeolojik çalışmaların bu yılki bölümü de Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığındaki ekip tarafından yürütüldü.

Kazı çalışmalarına ilişkin Aa muhabirine açıklama yapan Şenyurt, yaklaşık 25 hektarlık bir alanda hem Orta Demir Çağ hem de Geç Demir Çağ’a ait bulgulara rastladıklarını belirterek, içinde saray ya da bir mabet olduğunu tahmin ettikleri kazı alanında, yine buna ait olduğunu düşündükleri bir de kapıya rastladıklarını söyledi.

Kazılara gelecek yıl devam edeceklerini dile getiren Şenyurt, bugüne kadar demir, ok ve mızrak uçları, pişmiş toprak ağırşaklar, kemikten yapılmış iğne, dokumacılıkta kullanılan ağırşaklar, çanak-çömlek kalıntıları ile 12 hektarlık bir alanı kaplayan büyük bir kent ve kenti çevreleyen taş surların açığa çıkarıldıklarını dile getirdi.

Surların Hitit döneminde yapıldığını, Demir Çağı’nda iki kez onarım gördüğünü, surlardaki en son yapıların da MÖ 8. yüzyılda hüküm süren Tabal Krallığı’na ait olduğunun anlaşıldığını belirten Şenyurt, höyüğün içinde yapılan kazılarda da Demir Çağı’na ait mekanlar ortaya çıkarıldığını anımsattı.

Şenyurt, kazılarda, Demir Çağı’nda da yoğun yerleşime sahne olan surlarla çevrili kentin gerek Hitit İmparatorluk gerekse Geç Hitit Dönemi’nde özellikle Tabal Krallığı’na bağlı önemli kentlerden biri olduğuna dair bulgulara rastlandığını belirtti.

Bu yıl yaklaşık 45 gün süren kazıların tamamlandığına değinen Şenyurt, önümüzdeki yıl yine çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

31.08.2011 haberler.com