Antik Kent Halkla Buluşuyor

821

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde Zımbıllı tepesindeki Pompeipolis antik kentinde yakın zamanda kazı ziyaretçi alanı açılacağı, bu sayede ziyaretçilerin antik kent ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabileceği bildirildi.

Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında, ”Taşköprü’nün Doğal ve Beşeri Zenginlikleri” konulu panel düzenlendi.

Taşköprü Belediyesi Konferans Salonu’ndaki panelde konuşan Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerrer, Zımbıllı Tepesi’ndeki Pompeipolis antik kentini gün yüzüne çıkarmak için yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı.

Summerrer, yapımı süren antik kentteki kazı ziyaretçi alanının kısa zamanda açılmasının planlandığını belirterek, böylece ziyaretçilerin Pompeipolis hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceğini söyledi.

Bölgede yetişen dünyaca ünlü sarımsak ile ilgili de uzmanlar tarafından bilgilerin verildiği panele, Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

02.09.2011 Gerçek Gündem