Sirkeli Höyüğü’nde Kazı Çalışmaları

1589

Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Sirkeli Höyüğü’nde 2011 yılı kazı çalışmalarına başlandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Ekin Kozal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılından bu yana belirli dönemlerde Sirkeli Höyüğü’nde kazı çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Türk arkeologların başkanlığında sürdürülen çalışmaların, bu yıl İsviçre’nin Bern Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Miroslav Novak başkanlığında yürütüldüğünü belirten Kozal, ”Çalışmalarımızda Tunç ve Demir çağlarındaki yaşam ilişkileri üzerinde yoğunlaştık” dedi.

Kozal, kazılarda Bern Üniversitesi’nden doktora ve lisans öğrencilerinin yanı sıra Çanakkale Onsekiz, Bilkent ve Gaziantep üniversitelerinin öğrencilerinden oluşan 15 kişilik ekibin yer aldığına değinerek, şunları söyledi:

”Sirkeli Höyüğü, tarihsel olarak doğu Çukurova’nın en önemli yerleşim birimlerinden biridir. Ceyhan Nehri’nin kıyısında bulunan bu höyük, aynı zamanda ticari ve doğal yolların kesişme noktasında olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Tarihsel açıdan bölgedeki en büyük höyüklerden biri. Buradaki çalışmalarımızda, höyüğün insanlık tarihi açısından önemini ortaya koymaya çalışıyoruz.”

Sirkeli Höyüğü’nü değerli kılan en önemli özelliklerden birinin de Anadolu’nun en eski Hitit kabartması olduğu belirtilen Hitit Kralı 2. Muwatalli’nin kaya üzerine yapılan rölyefi olduğunu dile getiren Kozal, ”Birkaç gün önce başladığımız 2011 yılı kazı çalışmalarında çok sayıda çanak, çömlek, pişirme kapları, tabak, erzak saklama kabı ve Helenistik döneme ait kadın heykelciği bulduk. Çalışmalarımız bir ay sürecek” diye konuştu.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Novak ise ”Çalışmalarımızın, bölgenin tarihine ışık tutacağına inanıyoruz” dedi.

Öte yandan, çalışmalarda gün ışığına çıkarılan tarihi eserlerin, yine ekiptekiler tarafından envantere kaydedildiği ve daha sonra Adana’daki müze yetkililerine teslim edileceği bildirildi.

02.09.2011 Akşam