‘Urartu Okulu’nun Küçük Arkeologları

927

Van Kalesi höyüğünde kazı çalışmasını yürüten İstanbul Üniversitesi ekibince geliştirilen ”Urartu Okulu Arkeoloji Atölyesi” projesi kapsamında Vanlı çocuklar, bölgenin tarihi ve kazı çalışmaları konusunda bilgilendiriliyor.

Kazı başkanı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına yürütülen Van Kalesi höyüğü kazı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kazı çalışmasına paralel olarak ”Urartu Okulu Arkeoloji Atölyesi” projesini geliştirdiklerini bildiren Yrd. Doç. Dr. Konyar, şöyle konuştu:

”Burada Van kentinin kuruluş yıllarından gönümüze kadar olan tarihsel süreci 9-10 yaş grubundaki öğrencilere interaktif olarak vermeye çalışıyoruz. Çocuklara barkovizyon gösterisiyle bölge tarihi anlatılıyor. Daha sonra uygulama alanlarımız var. Bu uygulama alanında çocuklar kazı yapma imkanı buluyor. Daha sonra gerçek kazı alanına yönlendiriyoruz. Burada da konunun uzmanı kişilerle görüşüp çalışmalar hakkında bilgi alıyorlar. Dolayısıyla bu çerçevede bir bütün olarak düşündüğümüzde esas amacımız çocuklarda koruma bilincini geliştirmektir.”

Proje süresinin 10 gün olduğunu ifade eden Konyar, gelecek yıl kazı çalışmalarının başlamasıyla projenin yeniden uygulanacağını söyledi.

Çocuklara eğitim veren arkeolog Gülay Sert de yaklaşık 20 yıldır çocuklara arkeoloji eğitimi üzerine çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

”Zengin kültür varlığına sahip bir ülkemiz var. Bunları korumak, ortaya çıkarmak kadar önemli. Korumak sadece üstünü örtmek ya da doğal koşullardan korumak değildir, sevgiyle ve bilgiyle korumaktır. Bundan dolayı Van’da çocuklara kültür bilgisi aşılamak için böyle bir proje başlattık. Çocuklarda kültür varlıklarına karşı duyarlılık kazandırmaya çalışıyoruz. Bu proje destek görürse gelecekte öğretmenlere yönelik böyle bir çalışma başlatmayı planlıyoruz. Çünkü bir öğretmeni bu konuda eğittiğinizde onun bütün meslek yaşantısını bu bilgiyle donatmış oluyorsunuz. Daha sonra kamu çalışanlarına yönelik bir çalışmamız olacak. Şimdi proje sadece Van merkezi kapsıyor. Gelecekte bu proje kapsamında ilçelerdeki ve köylerdeki çocuklara da ulaşmayı hedefliyoruz.”

Kazı alanını gezen İki Nisan İlköğretim Okulu öğrencisi Yasin Karan ise projede yer almaktan mutluluk duyduğunu belirterek, ”Van’ın eski kültürünü öğrendik. Eski dönemde insanların hangi durumlarda, nasıl evlerde, nasıl yaşadıkları konusunda bilgi sahibi olduk” dedi.

05.09.2011 Akşam