Dr. Engin Akdeniz’in Büyük Başarısı

1073

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Akdeniz, Manisa’nın Akhisar ilçesindeki Thyateira Antik Kenti kazı başkanlığına getirildi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Engin Akdeniz, kendi çalışmaları sonrası çok zor olan kazı iznini alarak Bakanlar Kurulu Kararıyla Manisa’nın Akhisar ilçesinde bulunan Thyateira Antik Kenti Kazı başkanlığına getirildi. Bakanlar Kurulu kararıyla kazı başkanı olan Doç. Dr. Engin Akdeniz, kazı çalışmalarını Adnan Menderes Üniversitesi adına ADÜ’nün öğrencileriyle birlikte yürütecek.

Önümüzdeki günlerde başlaması planlanan kazı çalışmalarında Akhisar ilçe merkezindeki Tepe Mezarlığı ile Hastane Höyüğü’nde çalışmalar yapılması öngörülüyor. Yüzeydeki kalıntıların Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine tarihlendiği Thyateira Antik Kenti, İncil’de bahsedilen ilk 7 Hıristiyan cemaatine sahip yerleşimlerden biri olması dolayısıyla dikkat çekiyor. Antik kentin daha erken yerleşimlerinin Hastane Höyüğü olarak adlandırılan Prehistorik alanın alt tabakalarında yer aldığı tahmin ediliyor. Daha önceki kazılar sırasında sütunlu bir Roma caddesi, apsisli bir Geç roma-Bizans yapısı ile Hellenistik dönem ve sonrasına tarihlenen bazı mimari parçalar açığa çıkarılan Thyateira Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın arkeolojik SİT ilan etmesi sayesinde koruma altında bulunuyor.

Bakanlar Kurulu tarafından kazı başkanlığına getirilen Doç.Dr.Engin Akdeniz 1994 yılından itibaren Adnan Menderes Üniversitesinde çalışıyor.

16.09.2011 Aydın Güzelhisar