Opramoas Anıtı’na Rakip Çıktı

1029

Rhodiapolis Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan yeni anıt mezarın, milattan sonra 2’nci veya 3’üncü yüzyıla ait olabilir.

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında, Opramoas Anıtı’nın benzeri yeni bir anıt mezar daha bulunduğu bildirildi.

Rhodiapolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsa Kızgut, yaptığı açıklamada, 6 yıldır devam eden Rhodiapolis kazılarında bu yıl dünyanın bilinen ilk hayırseverlerinden Opramoas’ın adını taşıyan stoa (sütunlu giriş) ve amfitiyatronun restorasyonu, tiyatronun güneybatı köşesindeki Athena Tapınağı’ndaki kazı çalışmaları, Opramoas’ın anne ve babasına ait anıt mezarın kazısının tamamladığını ifade etti.

Kızgut, ayrıca antik kentin güneybatı köşesindeki gymnasion (Cimnastik okulu) kazılarına da devam edildiğini anlattı.

Bu antik kente ulaşımı sağlayacak yeni yolun açılması sırasında kazı ekibini heyecanlandıran ve antik kentin tarihine ayrı bir ışık tutacak bir buluş yaptıklarını belirten Kızgut, antik kentte, dünyanın bilinen ilk hayırseverlerinden Opramoas’a ait anıt mezarın bir benzerine daha rastladıklarını kaydetti.

Kızgut, şöyle konuştu:

”Burayı kazmaya başladığımızda henüz ne olduğunu bilmiyorduk. Kazdıkça bir tapınak veya anıt mezar olabileceğini düşünmeye başladık. Fakat yıkıldıktan sonra, yani Likya kentlerinin yaşadığı deprem sonrası ikinci bir kullanım için içeride tekrar düzenlemeler yapıldığını gördük. Bunlar bizim için farklı soru işaretlerini aklımıza getirdi. Kazısı tamamen bitiğinde orijinal zemini bulduk ve bu sonradan yapılan eklentilerin şarap işliği için yapıldığını gördük. Aslında asıl orijinal yapı bir aile mezarıdır.”

Antik mezarın milattan sonra 2 veya 3. yüzyıla ait olduğunun sanıldığını anlatan Doç. Dr. Kızgut, antik mezarın, Opramoas anıt mezarına eş değerde olduğuna işaret etti.

Kullanım amacı aynı olmasına rağmen anıt mezarın mimari yapısının Opramoas anıtından daha zengin olduğunu vurgulayan Kızgut, yapının Rhodiapolis Antik Kenti’ne yeni bir tarihi değer kattığını bildirdi.

Kızgut, mezarın biran önce onarılarak ayağa kaldırılması için çalışmalara başladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

”Bu anıt mezar, Hristiyanlık dönemine ait bir anıt mezar. Burayla ilgili gerekli restorasyon projesini hazırladık. Ödenek bulduğumuz takdirde bu yapıyı ayağa kaldırarak Rhodiapolis Antik Kenti’ne yeni bir tarihi yapı daha kazandırmış olacağız.”

İsa Kızgut, yapıda kullanılan sıva ve boyaların orijinalliğini koruduğunu, yapı ayağa kaldırıldığında, bir bölümünü sıva ve boya işlemini gerçekleştirerek halkın ziyaretine açacaklarını kaydetti.

Kızgut, anıt mezarın ayağa kaldırılması için yaklaşık 200 bin liraya ihtiyaçları olduğunu da sözlerine ekledi.

16.09.2011 Haber Türk