Binlerce Yıllık Kemikler Kimlik Kazanıyor

1197

8 ülkeden bilim insanları, arkeologların çalışmalarına destek vermek için Biyoarkeoloji Derneği’ni kuruyor. Derneğin Türk uzmanları, kazılardan çıkan kemiklerin DNA’sını araştıracak.

Dünyanın önde gelen bilim insanları, Biyoarkeoloji Derneği’nin startını Türkiye’de veriyor. 8 ülkeden 40 araştırmacı, kazılarda bulunan insan kalıntılarının cinsiyetini, yaşadığı dönemi ve kalıtsal özelliğini ‘ilkel yollarla’ belirleyen arkeologlara çeşitli konularda yardım edecek çalışmalar yapacak. Dernek, günümüz teknolojileri sayesinde arkeologların çalışmalarına devrim niteliğinde katkılar sağlayacak. Proje içindeki Türk uzmanlar, arkeologların yaptığı toplu kazılarda ortaya çıkan kemiklerin DNA araştırmasını üstlenecek. Bu kişilerin akraba olup olmadıkları, cinsiyetleri, savaş sonucu mu hastalıkla mı öldükleri gibi sorular tespit edilecek. Dernek üyeleri dünyanın çeşitli yerlerinde kazı çalışmaları yapan arkeologlarla birlikte çalışacak.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu, projeyi AKŞAM’a anlattı.

BİLİMSELİK YOKTU

Prof. Kalfoğlu, dünyada bir ilk olacak derneğin çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: Her üniversitenin bir uzmanlık alanı olacak. Mesela biz DNA konusunda uzman olacağız. Toplu mezarlardan çıkan kemiklerin DNA’sını biz yapacağız. Kemiklerin kimliklendirmesi gelişigüzel yapılıyordu. Örneğin mezarda takı varsa o kişinin kadın olduğu, kemikler büyükse erkek olduğuna kanaat getiriliyordu. Şimdi bu işleri bilim insanları yapacak. DNA’lar çıkartıldıktan sonra bu kişilerin akrabalık derecelerine bakacağız. Bir de bu kişilerin nasıl öldüklerine dair bilimsel bir çalışma olacak.

HER ÜLKE FARKLI ALANLARDA ÇALIŞACAK

Derneğe ilk etapta Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Londra Üniversitesi, York Üniverstitesi, Manchester Üniversitesi, Ulm Üniversitesi, Bulgaristan Bilim Akademisi, Tiflis Üniversitesi, Girit Üniversitesi ve Thesalia Üniversitesi üye olacak. Kuşadası’nda bugün başlayacak olan ‘Arkeolojide Biyomedikal Bilimler ve Yöntemler’ konulu kongrede tıp, tıp tarihi, biyoarkeoloji, tıbbi ve moleküler genetik, palepatoloji, fiziksel antropoloji, akreometri ve arkeoloji konularında sunum yapacak. Ardından kongrenin kitabı çıkartılacak.

17.09.2011 Akşam