Didim’deki Milet Antik Kenti Kazıları

1091

Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Balat köyü sınırlarında yer alan Milet Antik Kenti’nde Alman Arkeoloji Enstitüsünce sürdürülen kazı çalışmalarında, arkaik döneme ait semtin ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Kazı Başkanı Bochum Üniversitesinden Prof. Wolkmar Von Greve, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milet Antik Kenti’nde yer alan ve “Kalabaktepe” olarak adlandırılan bölgede gerçekleştirilen kazılarda, daha önce var olduğu bilinen arkaik döneme ait semtin ortaya çıkarıldığını belirtti.

Greve, “O döneme ait evlerin şekilleri ve günlük hayatı hakkında bilgilere ulaşıldı. Elde edilen malzemeler üzerinde bilimsel çalışmalar yapılıyor. Yine aynı döneme ait Afrodit kutsal alanında kazı çalışmaları yapıldı. Burada da o dönemin dinsel bilgilerine ulaşıldı” dedi.

Bu arada, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB) Başkanı Salih Bankoğlu ve Didim Kültür Mirası Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk kazı evini ziyaret ederek, Milet Antik Kenti’nde sürdürülen çalışmalar hakkında Wolkmar Von Greve’den bilgi aldı.

Bankoğlu, “Didim olarak eşi benzeri olmayan kültürel varlıklara sahibiz. Bu kültürel varlıklarımızın en kısa süre içerisinde ortaya çıkarılıp sergilenmesi, halkımızın ve dünyanın hizmetine sunulması önemli” diye konuştu.

17.09.2011 haberler.com