KYME, Tarihe Tanıklık Ediyor

716

“Aiolis’in En Büyük ve En Güzel Kenti” Kyme Kazıları Masaya Yatırılıyor.

İzmir’in Aliağa İlçesi Nemrut körfezinde bulunan eski tarihin en büyük Liman Kenti olan Kyme’nin, gün ışığına çıkartılması için başlatılan kazı çalışmalarının 2011 yılına ait bölümü tamamlandı. İtalyan Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr.Antonia La Marca tarafından sürdürülen kazılarda elde edilen bulgular 23 Eylül’de Aliağa’da yapılacak olan “Aiolis Kyme’si; Şehir ve Yayılım Alanı” konulu araştırma toplantısında masaya yatırılacak.

Kyme kazısı başkanı Prof. Dr.Antonia La Marca ve eski kazı başkanı Ord. Prof. Dr. Sebastiana Lagona’nın da katılacağı Aliağa Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak araştırma toplantısında arkeologlar kyme yerleşim bölgesinin farklı yerlerindeki kazıların bulgularının sunumunu yapacak.

“AİOLİS KYME’Sİ; ŞEHİR VE YAYILIM ALANI” ARAŞTIRMA TOPLANTISI

1979 yılından bu yana düzenli olarak kazılan Antik kent Kyme’de, son 32 yılda ortaya konan bulgular 23 Eylül Cuma günü Aliağa Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Araştırma toplantıyla değerlendirilecek. 09.30-17.00 saatleri arasında iki oturum halinde yapılacak araştırma toplantısında çok sayıda arkeolog tebliğ sunacak.

BİRİNCİ OTURUM: KENT ÇEVRESİ’NDEKİ KAZI VE ARAŞTIRMALAR

Sabah yapılacak 1. Oturumda “Kent Çevresi’ndeki Kazı ve Araştırmalar” değerlendirilecek. Kyme kazı heyeti başkan yardımcısı Bekir Eskici’nin yöneteceği oturumda; Erdal Korkmaz “Habaş kazıları”, Mahir Atıcı “Nemport kazıları”, Selma Kaya “İDC Kazıları”, Elvan Tarakçıoğlu “Batıçim Kazıları”, Antonio La Marca “Dört Yıldız kazıları” konusunda tebliğlerini sunacak.

İKİNCİ OTURUM: KENT ALANI İÇİNDEKİ KAZI VE ARAŞTIRMALAR

Araştırma toplantısının ikinci oturumunda ise “Kent Alanı içindeki kazı ve Araştırmalar” değerlendirilecek. Kyme kazısı eski başkanı Sebastiana Lagona’nın yöneteceği Bu oturumda; Giuseppe Ragone “Kyme Tarihi”, Antonio La Marca “Kyme Kazı ve Araştırmaları”, Stefania Mansuco “Kyme Tiyatrosu”, Vincenzo Di Giovanni “Roma Dönemi Kyme’si Ekonomik Gelişimi”, Nicolo Bruno “Kyme Sualtı Araştırmaları”, Gino Crisci “Kyme Arkeometri Araştırmaları” konularında sunuş yapacak.

Toplantının kısa sunuşlar oturumunda ise; Roberto Parapetti “Kyme Aiol Başlığı”, Wolf R. Teegen “Kyme Bizans Nekropolü’nden bir antropolojik çalışma”, Rossella Pace “Dört Yıldız Nekropolü’nde ele geçen bir mezar steli”, Carmelo Colelli “Kent merkezinden Aiolis Buccherosu ve ilgili seramikler” konulu tebliğlerini sunacak

Tebliğlerin sunulmasının ardından değerlendirme tartışması yapılacak. Son olarak toplantıya katılanlar Kyme kazı alanını ziyaret edecek.

LA Marca: KYME HER GEÇEN GÜN BİZİ DAHA ÇOK ŞAŞIRTIYOR

İtalyan Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr.Antonia La Marca, “Kyme, tarihin en önemli uygarlık merkezlerinden biri. Bu büyük Aiolis kenti, kazılarda her geçen gün bizi daha çok şaşırtıyor. Kazılar sonucunda bu önemli uygarlık merkezi ortaya çıkacak ve burası en az bir Efes kadar önemli bir Turizm merkezi olacak. Kazılarda elde ettiğimiz bulguları 23 Eylül’de yapacağımız araştırma Toplantısıyla Türkiye ve dünya kamuoyuyla arkeoloji akademisyenlerine açıklayacağız. Toplantıyı düzenlememizde bizlere büyük destek olan Aliağa Belediye başkanı sayın Turgut Oğuz’a şükranlarımı sunuyorum. Toplantıya tüm tarih ve arkeoloji severleri bekliyoruz” dedi.

BAŞKAN OĞUZ: OLANAKLARI SEFERBER EDECEĞİZ

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, 23 Eylül Cuma günü Aliağa Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Kyme Araştırma toplantısının, Aliağa açısından çok önemli olduğuna işaret ederek, “Kyme’de 32 yıldır aralıksız süren kazılarda elde edilen bilgileri vatandaşlarımız bilmiyor. Bu toplantıyla kazılarda ortaya çıkan arkeolojik bulguları ve bunların tarihsel önemini vatandaşlarımızla paylaşma imkanı bulacağız. Aliağa Belediyesi olarak, İnsanlığın uygarlık yolculuğuna tanıklık etmiş bu topraklara gereken önemin verilmesi için tüm olanaklarımızı seferber edeceğiz” dedi.

SİKKE BASAN İLK KENTLERDEN

İzmir’in Aliağa ilçesi Nemrut Körfezi’nde yer alan Kyme Antik Kenti kazılarının 2011 yılına ait bölümü tamamlandı. Kuzey Yunanistan’dan gelen halklar tarafından İ.Ö. 11. yüzyılın ortalarında kurulmuş en büyük Aiolis kenti olan Kyme’nin, arkaik dönemde ekonomik açıdan çok geliştiği bilinmektedir. Kyme, antik dönemde zeytin, üzüm, buğday tarım ürünlerinden zeytinyağı şarapçılık ilerlemiş bir medeniyet olduğunu seramik ve toprak kaplar alanlarında çok gelişmiş bir merkezdi. Yapılan kazılarda, Kyme’nin sikke basan ilk şehirlerden biri olduğu ortaya çıktı.

KAZILAR İTALYAN MİSYON TARAFINDAN SÜRDÜRÜLÜYOR

İki tepeye yayıldığı anlaşılan Kyme, XIX. yüzyılın sonlarında Fransız, Alman ve Çekoslovak bilim adamlarının yapmış olduğu küçük çaptaki kazılarla ortaya çıkarılmıştır. Ekrem Akurgal (1950) , Baki Öğün (1952) ,Hasan Tahsin Uçankuş (1979) ,Vedat İdil ve Orhan Bingöl (1981-1983) küçük çapta da olsa kazı çalışmaları yapmışlardır. Prof. Sebastiana Lagona 1985’den- 2008 yılına kadar çalışmaları sürdürmüştür. 2008 yılından itibaren Prof. Dr. Lagona’nın öğrencisi olan ve Calabria Üniversitesi öğretim görevlisi Antonio La Marca kazı başkanlığını yürütüyor.

19.09.2011 haberler.com