Kuriki Höyüğü’nde Batman’ın Tarihi Aranıyor

914

Batman’ın tarihini ortaya çıkarmak için önemli bir kazı olarak görülen Kuriki Höyük kazısı sona erdi.

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Müze Müdürlüğü başkanlığında sürdürülen ve çeşitli üniversitelerin destekleriyle Batman’a bağlı Oymataş köyünün güneybatısında gerçekleştirilen kazıda ilk yerleşim olan Geç Kalkolitik/Erken Tunç Çağı’na geçiş evresinden sonra Demir Çağ ve daha sonra Part Roma dönemine ait izler ve buluntular tespit edildi. Oymataş köyü sınırları içinde olan ve Batman Çayı ile Dicle Nehri’nin buluştuğu bir noktada bulunan Kuriki Höyük kazısında çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış büyük bir yapıya ait izler ve buluntular tespit edildi. Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesindeki Müze Müdürlüğü başkanlığında sürdürülen kazı Çukurova Üniversitesi, Batman Üniversitesi Dumlupınar Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve University of Florence-İtalya öğretim üye ve öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştiriliyor. Kazıya başkanlık yapan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Genç çok önemli bir kazı gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“İlk kez günümüzden beş bin yıl öncesinde yerleşilmiş olan Höyük’te 2011 yılı kazı çalışmaları tamamlandı. Kazı çalışmaları, bölgenin geçmiş kültürüne ışık tutacak niteliktedir. Burada en eski yerleşim günümüzden 5 bin yıl öncesine aittir. Taş temelli evler, evlerinin tabanları altına gömülü çocuk mezarları ve yaklaşık 45 kiloyu bulan karbonlaşmış mercimek ve buğday kalıntıları ile dolu bir silo bulduk. Bu buluntular dönemin köy kültürünü yansıtmaktadır. Burada yaşamış olan insanlar tarım, hayvancılık ve balıkçılık ile geçinmiş ve birbirlerine bitişik düzendeki evlerde yaşamışlar. Bulunduğu konum itibariyle Kuriki Höyük halkının nehir ticaretinden de faydalanmış olduklarını göstermektedir. Dicle ve Batman çayı üzerinden gelen tüccarlar, her iki nehrin birleştiği noktada kurulan Kuriki Höyük yerleşiminde konaklama imkanı bulmuş olmalıdır. Büyük bina, ticaret yapmak için yola çıkan tüccarların kısa süreliğine konakladığı, ticaret ürününü depoladığı ve yerli halk ile alışverişini yaptığı bir yapı olarak değerlendirilebilir.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Selahattin Ortaboy Kuriki Höyüğü ile ilgili kazıların önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini açıkladı.

21.09.2011 Haber 3