Parnossos Antik Kent’inde Parasızlıktan Duran Kazılar Başladı

1058

Parnossos Antik Kenti’nde ödeneksizlik nedeniyle ara verilen kazı çalışmalarına tekrar başlandı. Şereflikoçhisar’da bulunan Parnossos Antik kentte kazı çalışmaları yeniden başladı.

Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde görevli iki arkeolog ile birlikte Parlasan Köyü’nde oturan 10 işçinin birlikte yürüttüğü kazı çalışmaları, bu yıl kurban bayramına kadar devam edecek. Ortaya çıkan tarihi değerlerinin Kaymakamlık veya Belediye tarafından üstünün kapatılmaması durumunda önümüzdeki yıl kazı çalışması yapılmayacak.

Ödeneksizlik nedeniyle zaman zaman kazı çalışmalarına ara verilen Parnossos Antik Kenti için ilk kazmanın vurulduğu alanda yaklaşık bin 400 yıl öncesine ait kilisenin bulunmuştu. Bu kapsamda ilginin arttığı bölgenin turizm merkezi olabileceği belirtildi.

Bölgeyi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi almıştı. Kazı yapılan alanın sahiplerinden Atilla Görgülü de Şereflikoçhisar adına çok büyük bir gelir kapısı olarak gördüğü antik kent kazılarına sahip çıkılmasını ve turizme kazandırılmasını beklediğini ifade etti.

Görgülü, kazı alanının korunması için yapılması gerekli uzay çatının yapılmaması durumunda çalışmaların devam etmeyeceği endişesini yaşadığını söyledi.

26.09.2011 turkiyeturizm.com