Van’da Kazı Çalışmaları

891

Van Kalesi’nin kuzeyinde bulunan höyükte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yapılan kazı çalışmaları devam ederken, arazi çalışmaları çizim ekibi tarafından belgeleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ve Aygaz Genel Müdürlüğü’nün de desteklediği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığındaki kazı çalışmaları sürüyor. Kazının yanı sıra arazi çalışmaları hem çizilerek belgeleniyor hem de bilgisayar ortamına taşınıyor. Yrd. Dr. Konyar, arazi çalışmalarının yanında belgeleme çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Bu çerçevede arkeolojide belgeleme çalışmalarının çok önemli olduğunu ifade eden Yrd. Dr. Konyar, “Çünkü kaldırdığınız bir şeyi artık geriye getiremiyorsunuz. Bu nedenle belgeleme çalışmaları kazı kadar önemli. Bu çerçevede arazide gerek manuel gerekse dijital aletlerle bütün ayrıntılı ölçümler yapılıyor. Araziden alınan dijital kayıtlar İstanbul Üniversitesi Van Bölgesi Arkeoloji Araştırma Kazı Merkezi’nde bilgisayar üzerinde ilgili programla tekrar çiziliyor. Tabi bu çizimi yapılan küçük buluntulardan büyük buluntulara kadar ve kazı alanında çıkan bütün kalıntılar geniş bir yelpazede dijital ortamda kayıt altına alınıyor. Çizim yapılırken arkeolojik çizim teknikleri çerçevesinde her tabaka, her kültürel dolgu farklı renklerle tanımlanıyor” dedi.

Höyükte her şey üst üste ve karışık durumda olabildiğini ifade eden Yrd. Dr. Konyar, “Bizde bunu anlaşır ve kendimizin de daha iyi anlayabilmesi açısından farklı kodlarla ve farklı renklerle çizimleri yapıyoruz. Çizimi komple faaliyet planında gördüğümüzde İlk Tunç Çağı’ndan günümüze kadar uzanan o kültürel yapı katları farklı farklı renklerle aynı kağıt üzerinde böylelikle izlenebiliyor. Yine 5 bin yıllık tarihsel sürecin bırakmış olduğu mimarı izleri kağıt üzerinde görebiliyoruz ve değerlendirebiliyoruz. Arazide dijital kayıt cihazları ile aldığımız ölçümlerle oluşturduğumuz planlar yine laboratuar ortamında daha rahat ve anlaşılabilmesi için bilgisayar üzerinde çeşitli programlarla 3 boyutlu hale getiriliyor” şeklinde konuştu.

26.09.2011 Haber 3