Afrodit’in Başı bulundu

703

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit heykelinin baş kısmı bulundu.

Heykel başının, dönemine ait ender rastlanan bir işçiliğe sahip olduğu ve Anadolu’da normal boyutlarda ele geçen tek örnek olduğu ileri sürüldü.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, antik kentten her geçen dönem önemli kişilerine ait heykel başlarını ve gövdelerini bulduklarını belirtti.

Heykel başının yapım dönemi itibariyle dünyada bulunan 25 benzer Afrodit heykelinin bir benzeri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şimşek, “Eseri, Stadyum Caddesi’nde bulduk. Cadde, stadyuma kadar iki yanı heykeller ile süslü bir cadde.

Bulduğumuz bu eser aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’e ait. M.Ö. 3’üncü Yüzyıl’ın ortalarında, Bitinia Kralı Nikomedes tarafından başkent Nikomedia için ünlü yontucu heykeltıraş Daidolses’e yaptırılmış.

Heykelin çömelmiş ve yıkanan bir Afrodit heykeli olduğunu düşünüyoruz. Roma döneminde yapılmış bu tür heykellerden bilinen 25 tane var. Bulunan bu eserde dönem itibariyle o eserlerden biri.

Afrodit heykel başı Anadolu’da normal boyutlarda ele geçen tek örnek olma özelliğini taşıyor. İşçiliği mükemmel olan bu eserin gövde kısmını da bulmayı umut ediyoruz” dedi.

27.09.2011 Posta